Menu

Zwrot podatku VAT z zagranicy dla firm z branży transportowej

Prawo podatkowe jest często mocno skomplikowane i niezrozumiałe dla części przedsiębiorców. Z tego względu takie czynności jak ubieganie się o zwrot podatku VAT z zagranicy dla firm z branży transportowej, może być dla części osób bardzo trudnym zadaniem. 

Każdy kraj w Unii Europejskiej ma swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego na tej podstawie każdy może starać się o zwrot podatku naliczonego przy zakupie różnego rodzaju towarów lub usług. W przypadku firm transportowych zwrot podatku VAT z zagranicy to bardzo ważna kwestia, ponieważ spora część wydatków, jaką ponoszą kierowcy, podczas swojej pracy często ma miejsce właśnie za granicą. 

Z tego względu warto wiedzieć, w jakich sytuacjach można uzyskać zwrot podatku z zagranicy, w jaki sposób można się o to ubiegać i gdzie szukać pomocy w wypełnianiu wszelkich formalności.

księgowa dla transportu

W jakiej sytuacji firma transportowa może ubiegać się o zwrot podatku VAT z zagranicy?

Firmy transportowe wykonujące przewozy międzynarodowe mogą w wielu sytuacjach ubiegać się o zwrot podatku VAT z zagranicy. Najczęściej przedsiębiorcy odzyskują VAT za:

  • zakupione paliwo, 
  • części zamienne, 
  • naprawy samochodu oraz naczepy, 
  • opłaty za drogi, mosty, tunele, promy, 
  • opłaty parkingowe,
  • myjnie samochodowe. 

Oprócz tego kierowcy działający międzynarodowo potrzebują także odpoczynku od jazdy, dlatego do zwrotu podatku można również zaliczyć wszelkiego rodzaju usługi hotelarskie lub inne płatne noclegi za granicą.

Podstawą do tego, aby uzyskać zwrot podatku VAT z zagranicy, jest to, że firma realizująca transport nie może posiadać biura zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej, z którego chce odzyskać dany podatek. Należy pamiętać również o tym, że każdy kraj ma inną stawkę VAT, dlatego należy uważać na to, aby nie popełnić błędu, wypełniając odpowiedni wniosek, ponieważ w takiej sytuacji możemy otrzymać karę z Urzędu Skarbowego. 

Obecnie firmy transportowe mogą odzyskać podatek VAT z 28 państw. W większości z nich wnioski o odzyskanie VAT za paliwo i inne usługi można składać kilka razy w ciągu roku, jednak zazwyczaj jest to jeden wniosek na kwartał w przypadku, gdy kwota podatku za ten okres przekroczyła 400 Euro. 

obsługa księgowości dla transportu

Co należy zrobić, aby otrzymać zwrot podatku VAT z zagranicy?

O zwrot podatku VAT mogą ubiegać się wszystkie firmy pochodzący z krajów Wspólnoty Europejskiej. Firma chcąca odzyskać podatek musi być zarejestrowana jako podatnik VAT i świadczyć usługi poza granicami swojego własnego kraju. Aby otrzymać zwrot podatku VAT z zagranicy, należy złożyć odpowiedni wniosek (VAT-REF) w nieprzekraczalnym terminie do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Obecnie można to zrobić za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, gdzie po wysłaniu wniosku uzyskuje się Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Proces zwrotu podatku zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy od daty złożenia wniosku.

Najdłużej czeka się na zwrot podatku z Niemiec i Rumunii, gdzie cała procedura może zająć nawet 8–12 miesięcy. Natomiast najszybciej, bo w ciągu 1,5–3 miesięcy podatek otrzymamy z Austrii i Francji. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem w szczególności dla firm transportowych realizujących przewozy międzynarodowe, jest posiadanie przez kierowców karty paliwowej, która nie tylko umożliwia bezgotówkowe płacenie, ale również zapisywane są na niej wszelkie transakcje. Dzięki temu fakturowanie wydatków w firmie jest znacznie łatwiejsze, tak samo, jak ubieganie się o zwrot podatku VAT z zagranicy. Na podstawie listy elektronicznych płatności zarejestrowanych przez kartę paliwową, system tworzy fakturę zbiorczą rozliczaną cyklicznie na przykład końcem miesiąca.

W jaki sposób ułatwić sobie proces zwrotu podatku z zagranicy?

Dla wielu osób ubieganie się o zwrot podatku VAT z zagranicy może być dość skomplikowaną sprawą. Z tego względu bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy profesjonalnych firm oferujących księgowość dla transportu. Dzięki takiej pomocy uzyskanie zwrotu podatku będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, a oprócz tego przedsiębiorca będzie miał gwarancję, że wszystkie formalności zostały wypełnione w prawidłowy sposób.