Menu

Rachunkowość dla laików

Prowadząc swoją firmę, warto na samym początku uświadomić sobie, że nie będzie się w stanie wszystkiego robić samemu. Jedną z takich spraw jest prowadzenie ewidencji finansowej, dlatego przed otwarciem firmy dobrze jest znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe.

Zadania biura rachunkowego

Biuro rachunkowe pełni funkcję swego rodzaju poradnictwa. Jednak nie chodzi ani o poradnictwo rodzinne, ani też prawne. Biuro rachunkowe zajmuje się poradnictwem podatkowym. Warto jednak wyjaśnić czym owo doradztwo w zakresie podatków jest. Przede wszystkim wyjaśnia ono i wskazuje drogę właścicielom firm w gąszczu obowiązujących przepisów. Dzięki usługom księgowym oferowanym w takich biurach firma nie musi martwić się o takie rzeczy, jak wykonywanie comiesięcznych przelewów bankowych, szykowanie zeznań podatkowych, sprawdzaniem czy w rachunkach do deklaracji i sprawozdań wszystko jest w porządku, czy księgowaniem dokumentów.

Usługi księgowe są bardzo obszerne i jak można się domyśleć, bardzo ułatwiają życie. Dodatkowo decydując się na biuro rachunkowe można mieć pewność, że osoby tam pracujące zajmą się wytypowaniem optymalnego opodatkowania, ale także pomogą w przyszykowaniu umów o pracę, a wcześniej mogą doradzić w sprawie tego w jakiej formie ma zostać zatrudniony pracownik. Biuro rachunkowe zajmie się także kadrami i tworzeniem listy płac.

ksiegowaW skrócie można powiedzieć, że usługi księgowe oferowane przez takie biuro związane są z finansami firmy oraz wykazem wszelkich działań gospodarczych. Personel pracujący w biurze rachunkowym ponosi ogromną odpowiedzialność za prowadzone przedsiębiorstwo. To czy firma popadnie w jakieś tarapaty może być czasem spowodowane niedopatrzeniem jakiegoś pracownika z biura.

Oczywiście nie zawsze tak jest, ponieważ zdarzają się sytuacje, że właściciele firm nie informują swoich księgowych o wszystkich działaniach finansowych firm. Dzieje się tak ze względu na chęć uniknięcia dodatkowych kosztów, które najczęściej występują w formie podatków. Podejście to jest jak najbardziej niewłaściwe, nie tylko z racji tego, że jest to zwyczajne okradanie państwa, ale dlatego też, że biuro rachunkowe powinno o wszystkim wiedzieć, jak ksiądz na spowiedzi, czy psychoterapeuta podczas terapii.

Praca księgowych

Każde ukrycie, nawet najmniejszego szczegółu może skutkować ogromnymi karami nałożonymi przez urząd skarbowy, gdy zostaną ujawnione takie, nawet najmniejsze oszustwa podatkowe. Zadaniem księgowych pracujących w biurze rachunkowym jest niedopuszczenie do takich sytuacji, bo jak wiadomo – skarbówka nie śpi, czyha tylko na jakąś nieuważną ofiarę.

Księgowy powinien cechować się rzetelnością, dokładnością i odpowiedzialnością, ale także posiadać zdolności matematyczne. Powinna to być też osoba praworządna, która będzie wykazywać najlepsze rozwiązania dla firm, nie oszukując przy tym państwa. Personel biura rachunkowego powinien być także bardzo dobrze obeznany w prawie gospodarczym, jak również we wszystkich zmianach, które się pojawiają. Jak widać wiąże się to z koniecznością permanentnego doszkalania.