Menu

Jak wygląda przeniesienie księgowości do biura rachunkowego?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z szeregiem obowiązków, jakie ciążą na jej właścicielu. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości.

Oczywiście, możemy zająć tym zadaniem samodzielnie i na takie rozwiązanie decyduje się sporo osób, którym wydaje się, że w ten sposób zaoszczędzą sporo pieniędzy. Jednak już po niedługim czasie okazuje się, że samodzielne prowadzenie księgowości, bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wystarczającej ilości czasu jest po prostu niemożliwe lub bardzo ryzykowne.

Pomyłki w księgowości, z pewnością nie sprawią, że zaoszczędzimy pieniądze, a bardzo często mogą narazić nas na dodatkowe koszty. Z tego powodu, zakładając własną działalność gospodarczą, posiadanie sprawdzonej i wykwalifikowanej osoby, która zajmie się naszą księgowością, jest bardzo ważnym aspektem.

W tym celu bardzo wiele firm korzysta z usług profesjonalnych biur rachunkowych, które zapewniają kompleksową obsługę w zakresie księgowości.

Kiedy warto przenieść księgowość do biura?

Na przeniesienie księgowości do biura rachunkowego, warto się zdecydować w przypadku prowadzenia każdej działalności. Część osób zwleka z podjęciem tej decyzji lub prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Jednak istnieją pewne sytuacje, które są jednoznacznym sygnałem na to, że należy przenieść swoją księgowość do biura rachunkowego.

Często samodzielne zajmowanie się księgowością lub powierzanie tego pracownikowi, może działać całkiem sprawnie w przypadku, gdy praca rachunkowa sprowadza się głównie do standardowego rozliczania działalności. Jednak podczas prowadzenia działalności gospodarczej, często pojawiają się różne wątpliwości i wtedy konieczne jest uzyskanie indywidualnej interpretacji lub podjęcie niestandardowego działania.

Jeśli osoba odpowiedzialna za księgowość danej firmy nie jest w stanie sobie sama z tym poradzić, jest to jasny sygnał na to, że powinniśmy przenieść naszą księgowość do biura rachunkowego.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy zauważymy często powtarzające się błędy w rozliczeniach. Może to świadczyć o tym, czy osoba odpowiedzialna za księgowość nie radzi sobie z powierzonymi jej obowiązkami. W takiej sytuacji również warto przenieść swoją księgowość do biura rachunkowego, ponieważ niezrobienie tego w porę, może narazić nas na dodatkowe koszty błędami w księgowości.

Jak wygląda proces przenoszenia księgowości do biura?

Pierwszym etapem przenoszenia swojej księgowości, jest wybranie odpowiedniego biura rachunkowego. Ta czynność jest najważniejsza, ponieważ to od tego będzie zależała jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo naszej firmy. Jeśli podejmiemy już decyzję, musimy ustalić z biurem rachunkowym termin przeniesienia księgowości i podpisać stosowną umowę.

Jeśli w czasie działalności właściciel firmy nadał jakieś pełnomocnictwa do reprezentowania swojej firmy przed urzędami, wysyłania deklaracji itd. to musi je pisemnie odwołać przed przeniesieniem księgowości do biura rachunkowego.

Oprócz tego bardzo ważnym krokiem jest także zgłoszenie zmiany w Urzędzie Skarbowym i poinformowanie o sposobie prowadzenia księgowości i miejscu przechowywania dokumentów.

Zawierając współpracę z biurem rachunkowym, musimy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty i dostarczyć je do nowej firmy, która będzie zajmowała się naszą księgowością. Biuro rachunkowe po przekazaniu dokumentów powinno sporządzić protokół odbioru, co jest potwierdzeniem tego, że przedsiębiorca przekazał wymagane dokumenty.

Wiele osób zastanawia się także, kiedy jest najlepszy moment na przeniesienie księgowości do biura rachunkowego. Z pewnością najlepszym okresem na to, jest czas po złożeniu deklaracji rocznej i zamknięciu pełnego okresu rozliczeniowego oraz o płaceniu niezbędnych podatków.

pit

Dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych? – obsługa księgowa we Wrocławiu

Profesjonalne biura rachunkowe zapewniają nam kompleksową obsługę księgową we Wrocławiu w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, dokumentów księgowych, wyceniania aktywów i pasywów firmy, sporządzania deklaracji VAT, PIT i CIT, a także ewidencji różnego rodzaju zdarzeń gospodarczych wpływających na majątek firmy.

Jedynym obowiązkiem klienta, który korzysta z usług biura rachunkowego, jest dostarczenie faktur i wykonanie 2-3 przelewów do US i ZUS. Jak widać, decydowanie się na współpracę z biurem rachunkowym, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i mieć gwarancję, że cała księgowość będzie prowadzona w sposób prawidłowy, a w razie jakichkolwiek problemów i błędów, odpowiedzialność za nie ponosi biuro rachunkowe.