Menu

Ubezpieczenie mieszkania od zalania — jakie koszty pokrywa odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to bardzo poważny problem, który może dostarczyć wielu wydatków i w znacznym stopniu zniszczyć lokal oraz jego wyposażenie. Często ma to też wpływ na sąsiednie lokale, które również mogą ucierpieć, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. 

Przyczyn zalania może być naprawdę sporo m.in.:

 • uszkodzenie instalacji grzewczych, kanalizacyjnych, wodociągów, 
 • pęknięte rury, 
 • powódź, 
 • awaria sprzętu, 
 • samoczynne włączenie się instalacji gaśniczej 

i wiele innych sytuacji. Zalanie może być także spowodowane błędami domowników lub sąsiadów. Jeśli chcemy zabezpieczyć się finansowo przed zalaniem mieszkania lub domu, to warto wykupić ubezpieczenie na także ewentualność. 

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Ubezpieczenie to forma zabezpieczenia finansowanego na pewną ewentualność. W przypadku zalania możemy uzyskać w ten sposób pieniądze, które przeznaczymy na pokrycie strat i opłacenie firmy zajmującej się sprzątaniem mieszkania po zalaniach. 

Koszty związanie z przywróceniem lokalu do ponownego użytkowania mogą być naprawdę spore, a czas potrzebny na przeprowadzenie wszelkich czynności dość długi. Z tego względu warto zabezpieczyć się na taką ewentualność odpowiednio wcześniej. Może być tak, że nigdy nie skorzystamy z tego ubezpieczenia i oby tak było, ale może się zdarzyć też tak, że z powodu zalania stracimy większość naszego majątku, a wtedy ubezpieczenie da nam niezbędne środki finansowe na pokrycie tych strat.

sprzątanie po zalaniu

Jak duże możemy dostać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Wysokość odszkodowania, na jakie możemy liczyć w przypadku zalania, zależy od poniesionych strat, samego ubezpieczyciela oraz wybranego wariantu ubezpieczenia. Zazwyczaj wykupując polisę mamy do wyboru wysokość ubezpieczenia, na jaką chcemy się zabezpieczyć. 

Oczywiście im wyższa jest to kwota, tym wyższa będzie opłata za ubezpieczenie, dlatego należy w tym przypadku dokładnie przemyśleć tę decyzję i wybrać najbardziej odpowiedni wariant. Podstawowe polisy będą obejmowały najczęściej kwoty w granicach kilkudziesięciu tysięcy, a te najwyższe mogą sięgać nawet 100 tysięcy złotych. Jeśli dojdzie do zalania, to na miejscu zjawia się rzeczoznawca z ubezpieczalni, który przeprowadzi wycenę strat i na tej podstawie ubezpieczyciel wyda decyzje w sprawie kwoty, jaką otrzyma dana osoba. 

Jakie koszty możemy pokryć z ubezpieczenia od zalania?

To jakie koszty możemy pokryć z ubezpieczenia, zależy w dużym stopniu od warunków ubezpieczenia. Nie w każdym przypadku polisa obejmuje takie same straty, dlatego przed wyborem ubezpieczyciela oraz danego wariantu polisy należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. 

Z polisy możemy pokryć najczęściej takie koszty jak zniszczone wyposażenie (sprzęt RTV i AGD, meble i inne przedmioty), remont wnętrza (malowanie, tynk, tapety, połogi itp.) oraz koszty usunięcia skutków zalania, w tym także profesjonalnego sprzątania mieszkania po zalaniu, co pozwala pozbyć się wilgoci i zanieczyszczeń, uniemożliwiając tym samym rozwój różnych grzybów i pleśni, które mogą być niebezpieczne dla mieszkańców. 

Działanie firm zajmujących się odkażaniem i czyszczeniem takich miejsc jest bardzo ważne i nie należy tego pomijać, a posiadając odpowiednie ubezpieczenie, możemy za jego pomocą pokryć koszty związane z tymi działaniami. 

dezynfekcja mieszkania po zalaniu

Jak zgłosić zalanie mieszkania do ubezpieczalni?

W przypadku gdy dojdzie do zalania mieszkania i chcemy skorzystać z naszego ubezpieczenia w celu pokrycia strat, kluczowe jest trzymanie się terminów, ponieważ każdy ubezpieczyciel wyznacza określony czas, w jakim możemy zgłosić daną szkodę. Jeśli nasz lokal został zalany, to powinniśmy wykonać takie czynności jak:

 • powstrzymanie wycieku wody lub przynajmniej jego zminimalizowanie,
 • powiadomienie zarządcy budynku o zaistniałej sytuacji, nie później niż 2 dni od momentu zalania,
 • poinformowanie sąsiadów o zalaniu,
 • powiadomienie firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę o zaistniałej szkodzie,
 • jeśli jakieś służby (np. straż pożarna, policja itp.) podejmowały działania to niezbędny jest protokół z podjętych czynności,
 • przesłanie zgłoszenia szkody, zgodnie ze wskazówkami ubezpieczyciela,
 • sporządzenie listy strat,
 • wizyta rzeczoznawcy w celu określenia strat i związanych z tym kosztów.

Po tych wszystkich czynnościach ubezpieczyciel wyda decyzję odnośnie pokrycia strat i kwoty, jaką na to przeznaczy. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z firmą Vector, zajmującą się profesjonalnym sprzątaniem po powodzi i zalaniu.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!