Menu

Skandynawskie szpitale kuszą polskich lekarzy. Czy warto wyjeżdżać za pracą?

W ostatnich latach ponad 10% studentów medycyny postanowiło opuścić Polskę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Mimo, że statystyki dotyczące liczb lekarzy w naszym kraju są alarmujące, rząd nie robi zbyt wiele, aby naprawić tę sytuację.

Coraz częściej na celu aspirujących doktorów znajdują się kraje skandynawskie, a zwłaszcza mroźna Szwecja, która otworzyła na polskich pracowników swój rynek pracy w dniu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Polscy lekarze są w Skandynawii poszukiwani i mile widziani, a szwedzki personel bardzo pozytywnie ocenia przedstawicieli naszej narodowości.

Prawo pobytu w Szwecji, dłuższego niż trzy miesiące, przysługuje obywatelom Unii Europejskiej, którzy posiadają źródło utrzymania. Dlatego też obywatele UE mogą pracować i studiować w Szwecji bez ubiegania się o zezwolenie. Musimy jedynie pamiętać o wystąpienie o szwedzki odpowiednik numeru pesel, który jest niezbędny w załatwianiu spraw formalnych takich jak wynajem mieszkania czy założenie konta bankowego – informuje Paragona, firma oferująca pracę dla lekarzy.

Zaskakująco wysokie zarobki oraz specjalistyczne wyposażenie i organizacja szpitali wywierają pozytywne wrażenie na polskich lekarzach. Doktorzy ze specjalizacją oraz z kilkuletnim stażem w Szwecji mogą zarabiać nawet 70-80 tysięcy koron brutto miesięcznie podstawy wynagrodzenia. Do tego należy doliczyć dodatkowo podejmowane dyżury. Co ciekawe, przepisy w Szwecji nie ustalają płacy minimalnej. Powszechnie obowiązuje 40-godzninny tydzień pracy. Każdemu pracownikowi w ciągu roku przysługuje co najmniej 25 dni roboczych urlopu, a ilość ta rośnie z wiekiem. Ponadto warto zaznaczyć, że szpitale nawet w mniejszych miastach posiadają sprzęt, o którym Polsce można jedynie pomarzyć. Kliniki, oprócz nienagannego wyposażenia, są najzwyczajniej w świecie pięknie urządzone. Każdy pacjent po przybyciu dostaje elegancki pokój z łazienką. Nie tylko chorzy mają zapewniony komfort. Lekarze w Szwecji mają regularne przerwy na kawę czy posiłek, przez co pracują sprawniej i nie są przemęczeni. Warto zauważyć również, to że Szwecja stawia nacisk na rozwój umiejętności swoich pracowników, dlatego często sponsoruje świeżo przyjętym lekarzom zestaw kursów, tych specjalistycznych jak i tych językowych.

 

lekarz zagranicą

Jak szukać pracy w Szwecji?

Jak możemy się domyślić, procedura ta wymaga czasu. Najlepiej podjąć współprace z firmą zajmującą się rozporządzaniem zasobami ludzkimi, czyli tzw. HR. Świetni negocjatorzy pracujący w takich firmach potrafią zapewnić kandydatom nie tylko pracę, ale również mieszkanie oraz specjalistyczne kursy które sfinansuje pracodawca. Można pokusić się również o samodzielne wysłanie CV, jednak wiąże się to z ryzykiem, że list nie dojdzie lub że zapomnijmy dołączyć niezbędnych dokumentów.

Wysokiego stanowiska nie dostaje się niestety za darmo. Aby rozpocząć pracę w Szwecji niezbędne jest uzyskanie szwedzkiego dyplomu lekarza oraz biegła znajomość, w mowie i piśmie języka szwedzkiego potocznego oraz medycznego. Mimo że, język ten nie należy do najłatwiejszych, wielu kandydatów na stanowisko podejmuje się wyzwania i rozpoczyna intensywne kursy. Jak w wielu innych państwach od kandydatów wymagany jest certyfikat potwierdzający znajomość języka na poziomie minimum B2. Znalezienie miejsca pracy w Szwecji, znając już tamtejszy język i mając szwedzką legitymację lekarza, jest formalnością. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie w północnych rejonach tego kraju.

Mimo niskiego bezrobocia, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w Szwecji stale rośnie. Polscy wykwalifikowani lekarze są tam na wagę złota. Wysokie zarobki i komfort pracy są znaczącą zachętą, a piękna, dziewicza przyroda za oknem dodatkowym bonusem.


Więcej informacji na temat pracy w Szwecji: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna

Etykiety finansowe:,