Menu

Rozliczanie PIT – jak to robić przez internet?

Żyjemy w dobie cyfryzacji, o czym świadczy powszechny dostęp do internetu oraz komputer w praktycznie każdym polskim domostwie. Wraz z rozwojem technologii, zwiększa się zakres czynności, które możemy wykonać online. Przykładem mogą być np. podania o wydanie dokumentu, które już od kilku lat możemy wysyłać do urzędów za pomocą specjalnych formularzy. Wiele osób korzysta również z innych możliwości, ułatwiających życie oraz pozwalających na oszczędność czasu.

PIT online – nowoczesna księgowość

Nie od dziś wiemy, że czas to pieniądz – w kwestii pieniędzy warto wspomnieć o programach, które pozwalają na rozliczanie PIT-ów przez internet. Od kilku lat w polskiej sieci pojawiają się strony, pozwalające na coroczne rozliczenie podatku bez wychodzenia z domu, w 15 minut. Oferowane w ten sposób usługi księgowe to duże ułatwienie dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy i nie chcą korzystać z usług biur rachunkowych, narażając się tym samym na koszty.

Rewolucja usług rachunkowych

Biuro księgowe -Constans Chorzów, Katowice, Siemianowice

Systemy pomagające w rozliczaniu podatku przez internet są pomysłem stosunkowo starym – na zachodzie Europy od wielu lat taka funkcjonalność jest powszechnie dostępna i wielu obywateli korzysta z tak prostej formy rozliczania się z państwem. W Polsce strony stworzone w tym celu działają od kilku lat, ale z każdy rokiem zauważamy znaczący wzrost użytkowników.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Jak wcześniej wspominaliśmy, rozliczenie podatku przez internet (np. PIT 37, PIT 28) to kwesta około 15 minut – w sieci znajdziemy wiele autoryzowanych portali, które automatycznie wysyłają wypełnianie formularze do odpowiedniego urzędu. Wystarczy wybrać jedną ze stron, a następnie założyć na niej konto, podając podstawowe dane, takie jak nr PESEL oraz adresu email do ewentualnego kontaktu. Po założeniu konta oraz elektronicznej weryfikacji możemy przejść do wypełnienia formularza – wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj PIT, a następnie wypełnić zaznaczone pola posiłkując się informacjami dostarczonymi przez pracodawcę. System automatycznie wypełnia pozostałe pozycje i wysyła gotowy formularz do wskazanego Urzędu Skarbowego. Po dokonaniu czynności powinniśmy dostać maila z potwierdzeniem, że nasz PIT został przekazany do weryfikacji do odpowiedniego organu.

PIT online – czy to jest bezpieczne?

Sporo osób nadal korzysta z usług biura rachunkowego, mimo możliwości rozliczenia podatku przez internet. Dlaczego? Pomoc księgowa może okazać się nieoceniona w wielu przypadkach, ale najważniejszym powodem jest obawa o wykorzystanie podanych w formularzu danych przez osoby trzecie. Czy obawy są uzasadnione? Wybierając sprawdzony portal nie powinniśmy obawiać się o natrafienie na oszustów, ale żaden system nie jest doskonały – istnieje możliwość przechwycenia danych osobowych przez hakerów, ale takie przypadki do tej pory praktycznie nie miały miejsca. Jak widać, każde rozwiązanie na swoje wady i zalety.

We współtworzeniu artykułu pomogli specjaliści Melpe – oprogramowania do fakturowania online – dziękujemy za pomoc!