Menu

Rejestracja pracownika w Wielkiej Brytanii – 6 kroków, które musisz znać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego w jakim sektorze działa, czym się chce zajmować i jak się chce rozliczać z urzędami musi być świadomy tego, że wszystkie jego działania muszą być legalne oraz prowadzone według przepisów. Przepisy natomiast różnią się w zależności od kraju. W Polsce mamy inny, w Wielkiej Brytanii inne. Dlaczego wspominamy właśnie o Wielkiej Brytanii? Gdyż jest kraj, w którym poza Polską naturalnie, znajduje się najwięcej polskich przedsiębiorców. Poniżej chcemy Wam przedstawić najważniejsze wytyczne, które pochodzą z rządowej strony brytyjskiej, która definiuje najważniejsze kroki dla pracodawcy, przedsiębiorców oraz innych osób, między którymi dochodzi do jakiegoś stosunku pracy.

Zatrudnienie pracownika w Wielkiej Brytanii - 6 kroków

Rejestracja pracownika – krok numer 1

Pamiętać o tym, aby wspólnie z pracownikiem ustalić stawkę, która pojawi się na umowie oraz która będzie go obowiązywać. W przypadku umowy o pracę w Wielkiej Brytanii od 1. października 2015 roku obowiązuje godzinne wynagrodzenie w wysokości 6,70 funta – dla osób powyżej 21 roku życia. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje kilka różnych stawek, w zależności od wieku pracownika. W ciągu 5 lat stawka ta wzrosła od 5,93 funta brutto na godzinę do właśnie 6,70 funta obecnie. Osoby poniżej 18 roku mogą zostać zatrudnione za stawkę 3,87 funta na godzinę, zaś w roku 2010 było to tylko 3,64.

Rejestracja pracownika – krok numer 2

Pamiętajcie o tym aby sprawdzić, czy osoba, którą chcecie zatrudnić posiada prawo do pracy w Wielkiej Brytanii. Członkowie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej mogą pracować w UK bez zezwolenia, Polsce to prawo przysługuje już od samego początku, czyli od momentu dołączenia do Unii – 1 maja 2004 roku. Należy zatem sprawdzać pracowników spoza Unii Europejskiej, na przykład Pakistańczyków, Afgańczyków, Syryjczyków czy innych obywateli Afryki oraz Bliskiego Wschodu w Azji.

Rejestracja pracownika – krok numer 3

Niezbędne będzie wymaganie od pracownika oświadczenia o byciu osobą niekaraną, które w Wielkiej Brytanii nazywane jest CBR (Criminal Records Bureau). Należy zwracać uwagę na tego typu dokument w przypadku chęci zatrudnienia kogoś np. do opieki medycznej lub podejmując z kimś współpracę związaną z dziećmi.

Rejestracja pracownika – krok numer 4

Ubezpieczenie od odpowiedzialności pracodawców. To warunek konieczny i jest niezbędny wtedy kiedy zostajemy przedsiębiorcą. Według brytyjskiego prawa ubezpieczenie to musi pokrywać starty przynajmniej na kwotę 5 milionów funtów i musi pochodzić od autoryzowanego ubezpieczyciela. Warto zapamiętać, iż brytyjskie prawo mówi o tym, że pracodawca może być obłożony karą w wysokości 2,500 funtów dziennie w przypadku braku ubezpieczenia. Dodatkowo, przedsiębiorca dostanie 1000 funtów kary, jeśli nie pokaże ubezpieczenia inspektorom pracy.

Rejestracja pracownika – krok numer 5

Jako przedsiębiorca musisz przesłać pracownikowi warunki współpracy – muszą tam zawierać się obowiązki oraz prawa. Pracownikowi, który pracuje dłużej niż jeden miesiąc należy przesłać pisemne oświadczenie o zatrudnieniu, w którym należy zawrzeć między innymi takie informacje jak nazwa firmy, nazwa pracodawcy, rodzaj pracy, opis pracy i data jej rozpoczęcia. Należy także zamieścić informacje dotyczące zapłaty za pracę i stawki godzinowej, należy napisać ile godzin pracownik będzie pracował, czy będzie pracował w weekend, w nocy, czy może pracować na nocne zmiany. Należy także napisać o długości urlopu przysługującego pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego (365 dni).

Rejestracja pracownika – krok numer 6

Pamiętajmy o zarejestrowaniu pracownika w HMRC – HM Revenure and Customs. Musi się to odbyć na cztery tygodnie przed pierwszą wypłatą, a więc właściwie już w dzień spisania umowy.