Menu

Przydatne funkcje, które musi mieć Twoje oprogramowanie do faktur

Wybór programu do fakturowania online warto przemyśleć nie tylko pod kątem popularności czy ocen innych użytkowników danego narzędzia, ale też przede wszystkim na podstawie własnych potrzeb, oczekiwań i perspektyw rozwoju firmy. To od nich będzie zależało które z funkcji okażą się z perspektywy Twojej firmy niezbędne, a które z nich są jedynie dodatkowym rozwiązaniem wprowadzającym zbędny przesyt treści w głównym panelu obsługi programu. Jakie przydatne funkcje powinien mieć dobry program do fakturowania online, na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę i dlaczego mocno rozbudowane oprogramowania do faktur nie zawsze okazują się być dobrym wyborem?

Najważniejsze funkcje programów do faktur

Podstawowe i najważniejsze z perspektywy wielu przedsiębiorców funkcje oprogramowania do fakturowania online możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii i kryteriów, na podstawie których będziemy oceniać dostępne na rynku rozwiązania. Wśród kluczowych wyznaczników znajdzie się między innymi kwestia uzupełniania danych kontrahentów, ich weryfikacji, edycja faktur, możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych, wysyłka faktur online oraz obsługa obcych walut i języków. Przy wyborze ważne mogą okazać się także limity wystawienia faktur przypadające na miesiąc, prosty interfejs i obsługa programu, a także dodatkowe wsparcie techniczne po stronie twórców oprogramowania.

W ramach powyższych kategorii, kluczowe funkcje dobrych i prostych programów do fakturowania to przede wszystkim:

  • Możliwość pobierania danych kontrahenta z bazy GUS przez nr NIP, REGON lub KRS,
  • Weryfikacja kontrahenta na białej liście podatników VAT,
  • Możliwość edycji danych na fakturze, w tym wystawiania faktur i not korygujących oraz przypisywania ich do konkretnych faktur sprzedażowych,
  • Możliwość wystawiania wielu dokumentów sprzedażowych (nie tylko FV, ale też faktur korygujących, pro-forma, paragonów, faktur MPP),
  • Wysyłanie faktur online z poziomu programu do fakturowania, z możliwością ich pobrania i samodzielnej wysyłki,
  • Obsługa walut obcych z automatycznym przelicznikiem aktualnego kursu waluty zaciąganym z NBP,
  • Obsługa faktur dwujęzycznych oraz możliwość obsługi programu w języku obcym,

Jak w pełni wykorzystać program do fakturowania w prowadzeniu księgowości?

Możliwości współczesnych narzędzi do faktur i księgowości online są szerokie, a wymieniona powyżej lista funkcji i rozwiązań to tylko niektóre z podstawowych elementów, których nie powinno zabraknąć w żadnym dobrym programie do fakturowania. Funkcje te będą przydatne niezależnie od tego, czy dopiero zakładasz firmę, prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy też prowadzisz małe lub średnie przedsiębiorstwo i poszukujesz skutecznego sposobu na zarządzanie fakturami.

Wybierając właściwy dla siebie program należy zawsze przyjrzeć się dokładnie liście opcji, funkcji i dodatkowych narzędzi dostępnych w popularnych i najwyżej ocenianych programach do fakturowania, a następnie porównać je ze swoimi oczekiwaniami, zapotrzebowaniem oraz możliwościami obsługi.

Wielu przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie i choć niektóre z rozwiązań dostępnych programów do fakturowania wydają się atrakcyjne, w praktyce są rzadko używane, a ich obecność utrudnia jedynie swobodne poruszanie się po programie w przypadku osób początkujących. Mierz możliwości programów przez pryzmat własnego zapotrzebowania i oczekiwanych funkcjonalności, a przy dostępnej możliwości staraj się wypróbować kilka dostępnych opcji w wersjach darmowych przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym który program jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Oprogramowanie do faktur

Jeśli interesuje Cię oprogramowanie do faktur o przyjaznym interfejsie, którego miesięczny koszt to tylko 6 złotych, skorzystaj z oferty Melpe

Dlaczego rozbudowane oprogramowanie do faktur to nie zawsze najlepszy pomysł?

Rozbudowane, bogate w dodatkowe funkcje, rozszerzenia, dedykowane aplikacje i ciekawe narzędzia programy do fakturowania zdobywają duże uznanie na rynku, szczególnie wśród przedsiębiorców oczekujących programu z szerokimi perspektywami rozwoju firmy. Niestety, narzędzia takie są często mocno skomplikowane, nieczytelne już na etapie panelu użytkownika i wymagające podstawowej znajomości działania programów do fakturowania przed nauczeniem się ich sprawnej obsługi.

Przy małych firmach wystawiających do kilkunastu faktur miesięcznie, samodzielnym prowadzeniu księgowości bez wykształcenia kierunkowego czy obsłudze kilku kontrahentów nie wymagających korzystania ze specjalnych rozwiązań systemowych, nadmiernie rozbudowane programy to wyłącznie strata czasu. Wybierając programy takie jak Melpe, o prostym interfejsie użytkownika, bardzo intuicyjnej obsłudze faktur i dokumentów sprzedażowych, a jednocześnie dodatkowych funkcjach dostępnych dla zainteresowanych możesz korzystać z programu do fakturowania swobodnie, bez utrudnień nawet na początku przygody z samodzielnym fakturowaniem, a jednocześnie bez obaw, że ograniczone funkcje programu będą powstrzymywały naturalny rozwój i wzrost Twojej firmy.