Menu

Praca w Niemczech dla kobiet – jak wygląda praca opiekunki osób starszych?

Często można usłyszeć, że znalezienie pracy za granicą jest o wiele łatwiejsze, niż w Polsce. Zwracając uwagę na rosnącą liczbę Polaków emigrujących za granicę, można dojść do wniosku, że jest w tym sporo prawdy. Możliwości jest całkiem dużo – ze względu na ilość różnorodnych ofert, zatrudnienie znaleźć może praktycznie każdy. Częste propozycje dotyczą pracy w charakterze opiekunki dla osób starszych – jakie wymagania stawia ten zawód i jakie niesie za sobą korzyści?

opieka nad osobami starszymi

 

Korzyści materialne często są czynnikiem decydującym w wyborze pracy

Wiele osób podejmuje zatrudnienie w charakterze opiekuna lub opiekunki za granicą ze względu na wyjątkowo korzystne warunki finansowe. Rosnące zapotrzebowanie na prace tego typu sprawia, że znalezienie zatrudnienia nie stanowi większego problemu.

Kolejnym czynnikiem jest łatwość zdobycia niezbędnych kwalifikacji. Jeśli nie znasz języka niemieckiego, najczęściej nie stanowi to problemu, gdyż niemal na każdym kroku możesz znaleźć oferty kursów językowych, dedykowanych specjalnie dla przyszłych opiekunek. Po ich odbyciu opanujesz język na tyle dobrze, by bezproblemowo komunikować się z osobami w Twoim nowym otoczeniu.

 

Czym zajmuje się opiekunka?

Praca opiekunki osób starszych nie należy do najłatwiejszych i trzeba mieć tego świadomość. Dobrze jednak pamiętać o tym, że osoba, którą masz pod opieką, to nie tylko ktoś, kogo musisz nakarmić lub wykąpać. Ważne są też inne potrzeby. Starsi ludzie mają często ogromną potrzebę rozmów z druga osobą, więc gdy Twoi podopieczni chcą się przed Tobą otworzyć lub po prostu coś Ci odpowiedzieć – pozwól na to. Są to cenne chwile, pozwalające budować więź, która pomoże wam przetrwać trudne momenty.

opiekunka osób starszych

 

Czy każdy może pracować przy opiece nad starszymi osobami?

Teoretycznie – tak. Ważne kryteria to znajomość języka przynajmniej na takim poziomie, który umożliwi codzienne funkcjonowanie bez większego problemu. Inna kwestia to sprawna organizacja czasu, dbanie o czystość, pilnowanie codziennych spraw, takich jak zakupy lub rachunki do opłacenia. Nie wydaje się to brzmieć zbyt skomplikowanie. Jednak jeśli nie należysz do osób cierpliwych i łatwo się irytujesz – lepiej nie próbuj. Praca ta, mimo że nie jest skomplikowana pod względem wykonywanych czynności, piętrzy trudności natury psychicznej. Nie każdy jest odporny na gorsze nastroje osoby chorej i nieprzyjemne czynności związane z codzienną higieną.

Jeśli jednak dobrze radzisz sobie z tego typu trudnościami, a dodatkowo jesteś osobą kontaktową i pozytywnie nastawioną do życia, otwartą na nowe doświadczenia, a niesienie pomocy innym daje Ci ogromną satysfakcję – prawdopodobnie masz całkiem duże szanse na sprawdzenie się w zawodzie opiekunki.

W sytuacji, gdy nie masz pewności co do szukania zaufanych ofert pracy na własną rękę, zawsze możesz poszukać fachowej pomocy i skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy Korb Group.