Menu

Polacy są coraz bogatsi

Polska rośnie w siłę (finansową)

Coraz bogatsi, szczęśliwsi, zadowoleni ze stanu bezpieczeństwa i sytuacji w kraju, bez problemów ze spłatą kredytów i … niepalący – tacy są nasi rodacy według najnowszego raportu o życiu Polaków, który od 2000 r. co dwa lata opracowuje zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.

Z Diagnozy Społecznej 2015, kompleksowego badania warunków i jakości życia Polaków, wynika, że żyjemy jak w raju. Najnowszy raport pokazuje, że tylko nasze zaufanie do banków i instytucji finansowych zdecydowanie spadło. Wszystkie inne dziedziny życia poprawiły się – żyje nam się lepiej, mamy więcej pieniędzy w kieszeni.

– W ciągu minionych dwóch lat w życiu Polaków poprawiło się wszystko z jednym wyjątkiem – spadło zaufanie do instytucji finansowych – podsumowuje wyniki badania prof. Czapiński. Ale dodaje, że spadek zaufania do banków łatwo wytłumaczyć kryzysem gospodarczym, którego jednakże w świadomości, warunkach życia i zachowaniach Polaków absolutnie nie widać.

– Polacy rzucają palenie; coraz częściej leczą się za własne pieniądze i dobrze na tym wychodzą, bo ich zdrowie zdecydowanie się poprawia; mniej cierpią na depresję. Są zdecydowanie bardziej zadowoleni z całego swojego życia – stwierdza Czapiński.

Już wstępne wyniki Diagnozy wskazują, że znacznie wzrosły realne dochody netto gospodarstw domowych na osobę – od 2007 r. o 28,6 pkt proc., a od 2000 r. aż o 64% pkt proc. Najlepiej zarabiają lekarze (6722 zł), prawnicy (5675) i nauczyciele akademiccy (4627). Najniższe dochody deklarują rolnicy (od 1760 do 1100), pomoce domowe i sprzątaczki (1350).

Co posiadamy?

Nasze domy są coraz lepiej wyposażone, zwłaszcza w urządzenia z zakresu nowoczesnych technologii. np. odsetek gospodarstw z dostępem do internetu wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 25 proc. Mamy też coraz więcej pralek automatycznych, samochodów, telewizorów Smart TV, odtwarzaczy DVD czy kuchenek mikrofalowych.

Polacy częściej niż kiedyś chodzą też do lekarza – również prywatnie. W 2014 r. mniej osób niż w poprzednich latach z powodów finansowych zrezygnowało z leczenia zębów czy zakupu leków. Bardzo zadowolonych i zadowolonych ze swojego stanu zdrowia jest aż 49 proc. badanych, w 2000 r. było ich jedynie 31 proc.

Więcej też możemy zaoszczędzić. Spadło zadłużenie na zakup dóbr, stałych opłat, np. czynszów, wzrosło zaś zadłużenie na zakup domu lub mieszkania. Nie oznacza to jednak większych kłopotów ze spłatą kredytu mieszkaniowego.

Oszczędności Polaków
Ciągle ubywa też palaczy i … osób wierzących, czynnie uczestniczących w uroczystościach religijnych. Według badania do kościoła w ogóle nie chodzi już ponad 40 proc. Polaków w wieku 16 i więcej lat (w 2007 r. odsetek ten był mniejszy o ponad 12 pkt proc.).

Do prawdziwego dobrobytu jednak jeszcze daleko. Na razie nasza sytuacja po prostu dogoniła nasze marne aspiracje i dlatego jesteśmy zadowoleni. Obecnie jacht – synonim luksusu – posiada niespełna 2 proc. Polaków, a marzy o nim jedynie 4 proc. z nas. Dopiero gdy żeglować własną łódką będzie 10 proc., a marzyć o jachcie będzie połowa Polaków, będziemy mogli mówić o prawdziwym dobrobycie.

Etykiety finansowe:, ,