Menu

Podatek dochodowy w Polsce

Od jakiegoś czasu w Polsce podnosi się potrzeba obniżenia podatku dochodowego, co miałoby ukrócić korupcje w Polsce, pobudzić gospodarkę, a przede wszystkim pozwolić obywatelom zadecydować o ich własnych pieniądzach. To samo się tyczy wolnej kwoty od podatku, która z Polsce w porównaniu z innymi krajami jest śmiesznie niska. Kwota wolna od podatku w Kraju nad Wisłą wynosi całe 3091 zł i nie została praktycznie zmieniona od 2009 roku. Wcześniej została podwyższona o 2 zł, tak więc można uznać że już od 6 lat kwestia ta nie była zmieniana. Kwota wolna od podatku oznacza, że wszyscy osiągający dochody po niżej tej sumy są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego. W praktyce mało kto może skorzystać z tego przywileju i dotyczy zazwyczaj osób które okazjonalnie dorabiały sobie w całym roku (miesięczny dochód musiałby wynosić około 250zł).

Jak podatek dochodowy się opłaca i komu?

Tak naprawdę ten rodzaj podatku jest bardzo skomplikowany. Wymaga on między innymi odliczenia wszelkich składek, kwoty wolnej oraz innych ulg jeżeli tylko przysługują. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zwrot nadpłaconego podatku, którym wielu osobom przysługuje. Obsługa całego tego systemu jest bardzo kosztowna, głównie z uwagi na cała armię urzędników, którzy są do tego zatrudnieni, a zajmują się oni jedynie prawidłowym pobraniem oraz rozliczeniem podatku. Dodatkowo należy wliczyć koszty formularzy PIT i przesyłek.

Oficjalne dane wskazują, że pobór podatku dochodowego kosztuje nasze państwo 4 mld zł rocznie, a same dochody do budżetu państwa wynikające z tytułu PIT to około 43 mld zł oraz CIT 23,2 mld zł.

Do tych kosztów nie są doliczone koszty utrzymania systemu informatycznego oraz koszty prywatnego sektora gospodarczego. W efekcie może się okazać, że cały ten zabieg jest nieefektywny i totalnie wadliwy.

Podatek CIT

Likwidacja podatku dochodowego i obniżka kwoty wolnej od podatku

I tutaj kończy się dyskusja. Polska jest najbardziej skorumpowanym krajem Unii Europejskiej, tak wiec sami zainteresowani nie chętnie popierają rezygnację z tak ogromnego dochodu państwa. Mowa tutaj oczywiście o politykach, którzy nie chętnie biorą udział w dyskusjach o obniżce podatków, czy też wolnej kwoty od podatku – no chyba, że trwa kampania wyborcza.

A teraz przypatrzmy się sytuacji w innych krajach świata. Okazuje się, że nawet najbiedniejsze kraje trzeciego świata mogą się cieszyć o wiele wyższa kwotą, wolną od podatku. Natomiast w zestawieniu z krajami Europy pozostajemy daleko w tyle. Przykładowo w Niemczech kwota wolna wynosi 34 tysiące zł, czyli jest to aż 11 raz więcej niż w Polsce.

Jak wiadomo wyższe są tam tez płace, bo aż czterokrotnie – to pokazuje nam wystarczająco, jaki jest stan naszej rzeczywistości. Jeżeli byśmy chcieli dopasować polskie proporcje do niemieckich, to okazuje się, że nasza kwota wolna od podatku powinna wynosić około 10 tysięcy zł, dokładnie tyle co w Maroku, Botswanie czy Tanzanii.


Pomoc w przygotowanie artykułu – biuro księgowe Meritum. Zachęcamy do zgłębienia swoich informacji na temat CIT tutaj: http://www.meritumksiegowa.pl/cit-podatek-od-osob-prawnych.


Etykiety finansowe:, ,