Menu

Oświetlenie uliczne LED – jak pozyskać środki dla gminy

Oświetlenie ulic znacznie zwiększa bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych oraz innych uczestników ruchu. Niestety lampy uliczne starego typu to nie tylko duża inwestycja pod względem finansowym, ale także ogromne nakłady finansowe w późniejszym okresie, spowodowane wysokimi rachunkami za zużycie energii elektrycznej. Na szczęście istnieją nowoczesne lampy uliczne wykorzystujące technologię LED. Jak pozyskać dotację lub inną pomoc finansową na ich montaż?

Nowoczesne oświetlenie uliczne to korzyść dla mieszkańców i dla środowiska

Na polskich ulicach najczęściej wykorzystywane jest oświetlenie rtęciowe i sodowe. Są to stare typy lamp, które mają moc w przedziale 70-250 kW. Przekłada się to na naprawdę duże zużycie energii elektrycznej. Przez to rachunki za prąd wykorzystywany do oświetlania ulic są bardzo wysokie i pochłaniają ogromną ilość środków finansowych na dany rok. Sprawia to, że zachodzi tak zwane błędne koło, w którym gminy nie chcą wydawać tyle na oświetlenie ulic, ale jednocześnie ze względu na wysokie koszty utrzymania dotychczasowej instalacji trudno jest wygospodarować dodatkowe środki na jej modernizację, która jest niezbędna, aby te koszty znacznie obniżyć.

Inwestycja w nowoczesne oświetlenie uliczne ma naprawdę wiele plusów. Mimo że lampy LED przystosowane do zapewniania odpowiedniego oświetlenia chodników i ulic są stosunkowo drogie, to dzięki nowoczesnej technologii są bardzo energooszczędne. Pozwalają na zużycie nawet dwukrotnie mniejszej ilości energii elektrycznej przy takim samym natężeniu światła oraz długości działania.

Sprawia to, że rachunki za prąd w gminie są o wiele niższe, a sama inwestycja bardzo szybko się zwraca. Mniejsze zużycie energii elektrycznej przyczynia się również do jej mniejszej produkcji w skali kraju. Sprawia to, że do atmosfery jest emitowane mniej spalin i innych zanieczyszczeń, a także zużywane jest mniej złóż nieodnawialnych. Oznacza to, że lampy uliczne LED przyczyniają się również do ochrony środowiska.

Wybór nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych na chodnikach i ulicach to duża korzyść dla całej społeczności. Gmina, która płaci mniejsze rachunki za prąd, może wykorzystywać zaoszczędzone środki na inne projekty, dopasowane do potrzeb mieszkańców. Ponadto innowacyjne lampy LED-owe na ulicach to gwarancja bezpieczeństwa i bardzo wysokiej jakości światła.

Światło, które dają, może mieć barwę ciepłą, zimną lub neutralną, co umożliwia dopasowanie go do danego obszaru w taki sposób, aby poruszanie się po zmroku było w pełni bezpieczne. Lampy LED cechują się one długą żywotnością, dzięki czemu mogą służyć mieszkańcom przez naprawdę długi czas.

oświetlenie przemysłowe LED

Skąd wziąć pieniądze na modernizację oświetlenia ulicznego?

Jak już zostało wspomniane, bardzo często gminy różnej wielkości wpadają w tak zwane błędne koło w kwestii oświetlenia ulic. Stare lampy pożerają naprawdę duże sumy pieniędzy, które trzeba wydawać na rachunki, przez co brakuje funduszy na nowe inwestycje w tej kategorii. Jeśli już zdarzają się jakieś wolne środki, to zazwyczaj wykorzystywane są w innych celach lub starczają na przeprowadzenie niewielkich modernizacji na małych obszarach, które są tylko kroplą w morzu potrzeb.

Na szczęście gminy, które chcą zmienić instalację oświetleniową na ulicach na nowszą i bardziej energooszczędną mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony różnych programów i funduszy, które powstały po to, aby wspierać mniejsze i większe miejscowości w modernizacji i dopasowywaniu infrastruktury do obowiązujących standardów. Jednym z takich działań, które wpisuje się w tę myśl, jest właśnie unowocześnianie oświetlenia. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie pieniężne z wielu różnych źródeł, co znacznie ułatwia pomyślne rozpatrzenie wniosku. Jeśli nie uda się w jednym miejscu, to zawsze można udać się do innego.

Jednym z najpopularniejszych źródeł uzyskiwania dotacji na unowocześnienie lamp ulicznych w gminie jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla gmin, które szukają wsparcia przy naprawdę dużych inwestycjach, których koszt realizacji wynosi kilkanaście, a nawet po kilkadziesiąt milionów. Gminy, które chcą realizować modernizację w mniejszych krokach, mogą zgłosić się po pomoc na przykład do Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Regionalnego Programu Operacyjnego. Niewielkie miejscowości mogą zgłaszać się również po wsparcie do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oczywiście, aby uzyskać dofinansowanie, należy przedstawić dokładne kalkulacje tego, jak szybko zwróci się inwestycja i jak duże oszczędności pozwoli ona poczynić.


Dowiedz się więcej o oświetleniu ulicznym LED na Globus Lighitng.

Etykiety finansowe: