Menu

Niedziałająca kamerka w laptopie – jak ją naprawić?

Laptopy to komputery, które zyskały ogromną popularność dzięki temu, że posiadają wbudowaną baterię, która umożliwia ich przenoszenie oraz użytkowanie w dowolnym miejscu. Urządzenia te zawierają w sobie wszystkie potrzebne do działania peryferia, zaczynając od monitora, przez sam komputer, aż po klawiaturę, czy touchpad, który zastępuje myszkę komputerową.

Oprócz tego laptopy poosiadają również wbudowane kamerki, które pozwalają na wygodne prowadzenie rozmów wideo, czy to ze znajomymi, czy też w celach zawodowych, np. podczas wirtualnych spotkań w pracy. Kamerki są więc dla wielu osób bardzo ważnym elementem laptopów, jednak zdarza się, że ulegną one awarii i przestaną działać. W takiej sytuacji warto wiedzieć, co może być przyczyną niedziałającej kamerki w laptopie, jak wykryć przyczynę tego problemu, oraz czy można naprawiać kamerkę samodzielnie, czy może konieczne jest skorzystanie z usług serwisu komputerowego?

Przyczyny usterek kamerek w laptopie

Przyczyn niedziałającej kamerki w laptopie jest naprawdę sporo. Mogą one wynikać z winy samego użytkownika, jak i być spowodowane różnymi błędami systemowymi czy też mechanicznym uszkodzeniem. Do najczęstszych przyczyn takiego problemu należy:

  • Brak uprawnień – jeśli użytkownik nie posiada konta administratora lub nie wydał wymaganych pozwoleń na korzystanie z kamerki, to może ona nie działać.
  • Problem ze sterownikiem – sterownik to oprogramowanie, które umożliwia komunikowanie się komputera, w tym także systemu operacyjnego z poszczególnymi podzespołami i urządzeniami dodatkowymi podłączonymi do komputera. Z tego względu jeśli na komputerze nie ma wymaganych sterowników lub uległy one uszkodzeniu, kamerka może nie działać.
  • Program antywirusowy – niektóre programy antywirusowe posiadają pewne zabezpieczenia chroniące prywatność użytkownika komputera i w związku z tym mogą one automatycznie blokować możliwość korzystania z kamerki w laptopie błędnie uważać to za zagrożenie. 
  • Uszkodzenie mechaniczne – uszkodzeniu może ulec sama kamera, lub przewody, które łączą ją z płytą główną. 
  • Zalanie laptopa – jest to często przyczyną różnego rodzaju awarii i może również wpłynąć na działanie kamery w laptopie.

Czy kamerkę w laptopie można naprawić samodzielnie?

Gdy dojdzie do awarii kamery w laptopie, możemy oczywiście próbować naprawić ją na własną rękę. W tym celu należy zapoznać się z możliwymi przyczynami awarii kamery w laptopie i posiadać minimalną wiedzę dotyczącą obsługi i działania komputera oraz systemu operacyjnego. Aby odnaleźć przyczynę awarii kamery w laptopie i spróbować ją usunąć, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wydaliśmy pozwolenie z poziomu konta administratora systemu na użytkowanie kamery, czy zainstalowaliśmy sterowniki, a jeśli uległy one uszkodzeniu, to warto je przeinstalować oraz czy program antywirusowy nie blokuje kamery w laptopie. Jeśli te sposoby nie pomogły, a komputer nie został zalany lub nie upadł nam z wysokości, to istnieje duża szansa na to, że przyczyną usterki jest jakieś uszkodzenie mechaniczne lub wada fabryczna kamery. W takiej sytuacji samodzielnie nie poradzimy sobie z problemem, dlatego jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego

laptop

Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu laptopów?

Serwis laptopów to miejsce, w którym pracują wykwalifikowani serwisanci. Osoby te posiadają niezbędną wiedzę, umiejętności oraz dysponują sprzętem i narzędziami, które pozwalają im na przeprowadzenie dowolnych napraw sprzętu komputerowego. Z tego względu, gdy mamy do czynienia z awarią kamery w laptopie, warto skorzystać z usług takiego serwisu, ponieważ serwisanci bardzo szybko wykryją przyczynę usterki i podejmą właściwe kroki, aby przywrócić ją do pełnej sprawności. Jest to szczególnie przydatne, gdy awaria spowodowana jest uszkodzeniem mechanicznym, czy to z powodu uderzenia, zalania laptopa, a może po prostu jakąś wadą fabryczną. We wszystkich tych sytuacjach serwis z pewnością będzie wiedział jakie rozwiązanie zastosować, aby przywrócić pełną sprawność kamery w laptopie. Czasami będzie to polegało na jej naprawie, a czasami konieczna może być jej wymiana. Jednak bez względu na sposób rozwiązania tego problemu, korzystając z usług serwisu, można mieć pewność, że kamerka w laptopie na pewno znowu będzie w pełni sprawna.