Menu

Masz kredyt we frankach? Skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej

Kredyt we frankach szwajcarskich to jedno z największych utrapień Polaków, którzy kilka lat temu zdecydowali się na podpisanie umowy z bankiem. To nie tylko ogromne koszty przy spłacie kredytu, ale przede wszystkim utrudnienie życia, które nieustannie drożeje. Większość osób już w ciągu kilku lat odczuła swój błąd – zwłaszcza w momencie, kiedy kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć.

Kredyt we frankach szwajcarskich był jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie funduszy na zakup domu czy mieszkania. Kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że kurs wzrośnie o ponad połowę. Frankowicze zaufali bankom i swoim radcom kredytowym, oczekując niższego, stałego oprocentowania oraz korzystnego dla nich przewalutowania. Niestety, stało się inaczej. Aktualnie kredyt wynosi więcej niż wcześniej wszyscy zakładali, a jego spłata przyprawia każdego o nieprawdopodobne problemy finansowe.

Dlaczego kredyt we frankach szwajcarskich był tak popularny?

W latach 2006-2008 kredyty we frankach były oferowane większości państw leżących w Europie. Najwięcej wniosków pojawiło się jednak w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie banki oferowały swoich klientom znacznie niższe oprocentowanie niż w walucie krajowej. Wynikało to głównie z tego, że to kurs franka miał stanowić o oprocentowaniu. W efekcie większość Polaków pod koniec 2008 roku posiadała kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Wybuch kryzysu finansowego spowodował, że kurs franka gwałtowanie poszedł w górę, czego nie przewidywały prognozy. Ostatecznie frankowicze wpadli w problemy finansowe ze względu na wzrost rat i kapitału do spłaty, a banki zarobiły niewyobrażalne sumy pieniędzy. Problemu nie rozwiązało ograniczenie udzielania kredytów walutowych przez placówki bankowe czy prośby i obietnice pomocy. Spora część frankowiczów do dzisiaj odczuwa skutki kryzysu finansowego.

Jak współcześnie wygląda sprawa frankowiczów?

Od października 2019 roku osoby, które brały kredyt we frankach szwajcarskich mają możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, w którym postanowił, iż kredytobiorcy z niedozwolonymi zapisami w umowie mogą ubiegać się o odfrankowienie albo całkowite unieważnienie umowy. Efektem tego jest wiele wniosków, które już wpłynęły do sądów. W praktyce wygląda to jednak inaczej.

Niestety orzeczenie TSUE nie sprawi, że wszyscy frankowicze mogą odetchnąć i spać spokojnie. W praktyce dostali jedynie możliwość uzyskania zadośćuczynienia, a przed nimi jeszcze długa batalia sądowa.

Kredytobiorcy mogą się zatem zgodzić na bezprawne zapisy w umowie z bankiem, unikając sprawy sądowej i dalej spłacać kredyt we frankach albo sądzić się z bankiem samodzielnie. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, gdyż większość banków posiada spore zaplecze prawne. Najbardziej skuteczne w uzyskaniu odfrankowienia albo całkowitej anulacji umowy z bankiem będzie skorzystanie z pomocy pełnomocnika.

Kredyt we frankach – gdzie szukać pomocy?

Kancelaria prawna, która cieszy się ogromnym doświadczeniem oraz chęcią niesienia pomocy z pewnością wesprze w wygraniu sprawy o kredyt we frankach szwajcarskich. Kancelaria adwokacka dla frankowiczów to fachowa wiedza, a także odpowiednie merytoryczne podejście do tematu. Znajomość prawa, a także etapów postępowania pomoże w doprowadzeniu postępowania do końca, a całe zaplecze kancelaryjne będzie godnym przeciwnikiem w walce z bankiem.

frankowicze

Samodzielne procesowanie jest problematyczne nie tylko przez zawiłą procedurę sądową. Subiektywne podejście do sprawy utrudnia także zrozumienie argumentów strony przeciwnej i ich racjonalne oszacowanie. Pełnomocnik z kancelarii prawnej bez problemu natomiast znajdzie kontrargumenty oparte na kodeksie prawnym i postanowieniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Aktualnie coraz więcej frankowiczów otrzymuje korzystne wyroki sądu właśnie dzięki pomocy pełnomocnika. Odpowiednia i dopracowana strategia, a także racjonalna argumentacja i poprawnie przeprowadzone postępowanie dowodowe, nierzadko kończy się pomyślnym zakończeniem sprawy. Najczęściej jest to uzyskanie odszkodowania w postaci nadpłaconych rat, zmniejszenie się rat i kapitału kredytu, a w wyjątkowych przypadkach – anulowanie umowy o kredyt.

Pomoc kancelarii prawnej a kredyt we frankach

Popularny jeszcze kilka lat temu kredyt we frankach to współcześnie ogromny problem dla kredytobiorców. Na całe szczęście Trybunał Sprawiedliwości UE dał możliwość rozstrzygnięcia tej sytuacji w sądzie, co dla wielu osób będzie rozwiązaniem problemów finansowych. Dla pomyślnego wyroku warto jednak skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, wchodząc do sądu z prawnym zapleczem.