Marketing sensoryczny – przez zapach do serca klienta
Marketing to działania mające na celu planowanie oraz realizowanie pewnej koncepcji. Jednak to nie wszystko, to także ustalanie ceny, sposobu promocji i dystrybucji dóbr, usług i idei. Najczęściej marketing działa na narząd wzroku – są kolorowe reklamy, teksty promocyjne oraz wystawy sklepowe. Jednak to nie jest jedyna droga, jaką można zdobyć sobie zaufanie klienta. Istnieje jeszcze coś takiego, jak marketing sensoryczny – w jego skład wchodzi nie tylko sam zapach, ale także i dźwięk.
Jak działa aromamarketing?
Historia aromamarketingu sięga lat 90 ubiegłego wieku i jedną z pierwszych firm, jakie zaczęły go wykorzystywać, były Singapore Airlines. Aplikacja zapachu następowała wtedy przed startem samolotu za pomocą nasączonych perfumami ręczników. Z kolei w Polsce po raz pierwszy aromamarketing wykorzystany został na seansie filmu „Jaśmin” Jana Jakuba Kolskiego, kiedy to w salach kinowych został użyty zapach właśnie jaśminu. To właśnie wtedy nastąpił początek aromamarketingu. W dzisiejszych czasach nawet co czwarta osoba odwiedzająca dane miejsce ma o nim lepsze wrażenie, jeżeli został tam użyty jakiś zapach.
Warto wiedzieć, że do każdego miejsca używana jest indywidualnie dobrana kompozycja zapachowa, tak by kojarzyła się ona wyłącznie z danym miejscem. Aromamarketing buduje przywiązanie klientów do danej marki, dzięki temu, że nadaje jej dodatkowy atrybut sensoryczny. Dzięki temu tworzy się indywidualne logo zapachowe marki. Pamięć węchowa jest jednym z fenomenów ludzkiego organizmu, dlatego też aromamarketing i wykorzystanie indywidualnie dobranej kompozycji zapachowej sprawia, że wizerunek marki jest utrwalony. Poza tym, zapach w sklepie jest bardzo przyjemny i tworzy miłą atmosferę w sklepie.
Jak działa audiomarketing?
Oprawa audio sprawia, że klimat w sklepie bardziej sprzyja zakupom. Nawet 89% klientów wyraża zadowolenie z wizyty w miejscu, gdzie słychać muzykę i reklamy w tle. Audiomarketing jest w stanie skutecznie oddziaływać na zachowania klientów w sklepie. Do swojego sklepu można zamówić specjalną muzykę bez ZAIKS – do wyboru jest naprawdę spora ilość gatunków muzycznych.
A co takiego wyróżnia audiomarketing i sprawia, że jest taki dobry? Przede wszystkim, tak jak już zostało przedstawione, muzyka grająca w tle tworzy przyjemną atmosferę, dzięki której klient bardziej cieszy się z zakupów. Ponadto muzyka działa kojąco i relaksująco na zmysły klienta i daje mu dzięki temu poczucie zarówno komfortu, jak i swobody. Poza tym taki rodzaj marketingu buduje przywiązanie do marki i stymuluje aktywność klientów, dzięki czemu wpływa na wzrost sprzedaży. Mało tego, muzyka wydłuża pobyt klienta w sklepie.
Warto więc powierzyć zainstalowanie audiomarketingu w swoim sklepie, firmie, która kompleksowo się tym zajmie. Nie tylko pozyska licencje zagraniczne i krajowe, ale także przygotuje indywidualny format muzyczny, który będzie najlepiej sprawdzać się w danym przypadku i wybierze odpowiedni rodzaj muzyki. Dzięki tym staraniom, sprzedaż w sklepie będzie większa a ludzie częściej i chętniej będą wracali na zakupy.
Co wybrać?
Aromamarketing czy audiomarketing? Co wybrać? Najlepsze będzie połączenie obu, gdyż oddziaływać one będą na dwa różne zmysły człowieka. Wraz z dobrze zrobionymi wystawami w sklepie i porozwieszanymi reklamami stworzą idealne miejsce, w którym warto jest robić zakupy, ponieważ jest to przyjemne nie tylko dla oczu, ale także dla umysłu.