Menu

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna – wady i zalety rozwiązań

Inwestycja, remont domu, zakup mieszkania a może sprzętu elektronicznego — w zależności od potrzebnej nam sumy pieniędzy możemy złożyć wniosek o przyznanie nam kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna posiadają różne wymogi, tak więc będą nam potrzebne różne zestawy dokumentów.

Pożyczka hipoteczna — wady i zalety

Niebywałą zaletą pożyczki hipotecznej jest jej niskie oprocentowanie, które wynosi od 8 do 10 procent. Niskie oprocentowanie wynika z solidnego zabezpieczenia kredytu. Bank może pozwolić sobie na tak atrakcyjną ofertę, ponieważ otrzymuje wartość, która zabezpiecza przed ewentualną stratą, czyli nieruchomość.

W przypadku pożyczki hipotecznej możemy otrzymać znacznie większą sumę pieniędzy, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wynika to oczywiście z wykorzystania większych możliwości kredytowych, jakimi jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Kiedy ubiegamy się o pożyczkę hipoteczną potrzebujemy pełnego kompletu dokumentów, w którego skład wchodzą standardowe dokumenty, jak zaświadczenie o dochodach, ale też dokumentacja związana z nieruchomością. W skład takiej dokumentacji wchodzi akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, a także wycena, która stanowi podstawę dla banku podczas określania wysokości kredytu. Na rozpatrzenie wniosku możemy oczekiwać nawet miesiąc.

Warunkiem udzielenia pożyczki hipotecznej jest to, by nieruchomość nie była już obciążona innym kredytem. Okres kredytowania może wynieść nawet 30 lat. W dodatku nie musimy określać celu, na których chcemy przeznaczyć pieniądze.

pożyczka hipoteczna

Kredyt gotówkowy — wady i zalety

Kredyty gotówkowe są znacznie częściej wybieranym produktem od pożyczek hipotecznych. Ich niebywała popularność może wynikać z mniejszego obciążenia oraz braku wymogu nieruchomości. Do zawarcia takiego kredytu potrzebujemy minimum formalnościzaświadczenie o zarobkach oraz dowód osobisty. Zaś sama decyzja o przyznaniu kredytu gotówkowego zapada najczęściej w przeciągu kilku godzin, niekiedy zdarza się, że potrzebnych jest kilka dni. Jednak jest to okres znacznie krótszy od rozpatrywania wniosku o pożyczkę hipoteczną.

W przeciwieństwie do pożyczek hipotecznych — kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane. Ich oprocentowanie wynosi niekiedy nawet do 16 procent. Zaś sama prowizja za udzielenie kredytu może wynieść około 5 procent. Czas spłaty kredytu gotówkowego to maksymalnie dziesięć lat. Zaś kwota, którą możemy pożyczyć nie przekroczy 100 tysięcy.

doradca finansowy

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna — wady i zalety

Wybierając pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką hipoteczną, powinniśmy zastanowić się najpierw nad możliwymi do uzyskania sumami oraz okresem spłaty. Jeśli niezbędna jest nam większa suma — możemy wykorzystać możliwości, jakie daje nam pożyczka hipoteczna. W przypadku mniejszych wydatków, takich jak drobny remont — lepiej pokusić się o kredyt gotówkowy.

Najczęściej pożyczki hipoteczne wybiera się, gdy chcemy zakupić inną nieruchomość lub stoimy przed większym remontem lub rentowaną inwestycją. Kusząca w przypadku pożyczek hipotecznych jest stopa procentowa, która plasuje się znacznie niżej od tej z kredytów gotówkowych. Dodatkowo okres spłaty jest dłuższy, co pozwala na wygodniejsze rozłożenie systemu ratalnego.

Ubiegając się jednak o szybką gotówkę — musimy liczyć się z tym, że kredyty gotówkowe rozpatrywane są nawet w kilka godzin, zaś pożyczki hipoteczne to kwestia nawet miesiąca.

To zależność okazuje się niekiedy nie do przeskoczenia na korzyść kredytów gotówkowych. Pobranie obu pożyczek wiąże się z pewną ilością formalności. Jednak w przypadku pożyczki hipotecznej, będziemy musieli udać się też do notariusza po odpisy notarialne i szereg dokumentów związanych z samą nieruchomością. Kredyt gotówkowy wiąże się najczęściej z minimalna ilością formalności.