Menu

Jak zyskać na efektywności oświetlenia, obniżając przy tym koszty za energię elektryczną

Każdy już chyba wie, że poziom zużycia prądu generuje wysokie rachunki za energię elektryczną. Można je obniżyć poprzez stosowanie kilku istotnych wskazówek, które sprawią, że opłaty za prąd zdecydowanie niższe. W jaki sposób to zrobić, aby jednocześnie poprawić efektywność oświetlenia, a z drugiej strony obniżyć koszty za energię elektryczną?

Energia jest droga, a w przeciągu kilku lat rachunki za prąd będą sukcesywnie rosły – zwłaszcza energia pobierana do wytworzenia światła sztucznego. Warto pomyśleć o tym wcześniej i rozpocząć obniżanie niepotrzebnych kosztów, dokonując małe zmiany w oświetleniu naszego domu, biura bądź zakładu pracy.

W przemyśle, kierując się światowymi standardami, konieczne jest stopniowe wykluczenie czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z drugiej jednak strony duża konkurencja wymaga od pracodawcy obniżenia kosztów produkcji, co w przypadku niektórych dziedzin jest niemal niemożliwe. Dlatego skutecznym sposobem na spełnienie tych dwóch przesłanek – zadbania o środowisko i zmniejszenie kosztów – można rozwiązać poprzez obniżenie zapotrzebowania na energię. Szczególnie warto zadbać o oświetlenie, mające ogromny wpływ na wysokość rachunków. Jednocześnie należy pamiętać o stosownych wymaganiach dotyczących oświetlenia miejsc pracy oraz miejsc publicznych.

Wymiana starego oświetlenia – czy rzeczywiście jest konieczna?

W wielu miejscach pracy, biurach czy domach stare, zużyte już oświetlenie, nie nadaje się do dalszego wykorzystywania. Konieczna w tym przypadku będzie modernizacja oświetlenia, która nie tylko skutecznie obniży koszty za energię świetlną, ale dopasuje się do rygorystycznych norm oświetlenia miejsc pracy oraz miejsc użytku publicznego. Nowe lampy pozwolą na zwiększenie wydajności i zapewnią równomierny kąt padania światła. Zmiana oświetlenia będzie miała także wpływ na bezpieczeństwo osób znajdujących się w jego otoczeniu, ponieważ teren będzie zdecydowanie lepiej widoczny.

orsa moto

fot.: Luxon

Zmiana oświetlenia – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Stare świetlówki, pojawiające się w miejscach pracy negatywnie wpływają nie tylko na wydajność pracowników, ale także obciążają pracodawcę wysokimi kosztami ich eksploatacji. Okazuje się, że skutecznym sposobem obniżenia rachunków za energię elektryczną będzie wykorzystanie nowoczesnych opraw oświetleniowych, opierających się na technologii LED. Dzięki czujnikom zamontowanym na panelach, istnieje możliwość regulacji natężenia światła w zależności od pory dnia oraz poziomu naturalnego światła. Diody LED charakteryzują się znacznie większym natężeniem światła niż zwykłe żarówki, przy czym pobierają znacznie mniej energii. Wybór oświetlenia LED pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji energii elektrycznej nawet o 50 procent.

Koniecznie wybierz oświetlenie LED

Oświetlenie LED to nowoczesna technologia, która już od jakiegoś czasu zyskuje na coraz większej popularności. Prawdopodobnie wynika to z zapewnień producentów, obiecujących już nie tylko dobre doświetlenie powierzchni czy obniżenie kosztów. Diody LED to najbardziej trwałe, wydajne oraz energooszczędne oświetlenie na rynku. Cieszą się długą żywotnością, dzięki czemu ich częsta zmiana nie będzie konieczna. I choć z pozoru wymiana całego oświetlenia to droga inwestycja – zwraca się w przeciągu kilka lat. Jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej o niemal połowę, przez co uważana jest za świetne rozwiązanie ekonomiczne.

Jak obniżyć koszty i zyskać na efektywności oświetlenia?

Obniżenie kosztów za pobór energii elektrycznej, przy jednocześnie lepszym oświetleniu jest możliwe. Świetnie obrazuje to realizacja projektu wykonana przez firmę Luxon podczas wymiany oświetlenia w Orsa Moto. Zleceniodawca pragnął szybkiego zwrotu inwestycji, a jednocześnie zmniejszenia kosztów poboru energii. Wymiana przebiegła bez ingerencji w instalacje elektryczną, w istniejących już punktach świetlnych. Obniżyło to koszty niepotrzebnego remontu, wymiany instalacji elektrycznej na nową, a także montażu kolejnych opraw świetlnych. Jednakże nowoczesne oprawy, które pojawiły się w celu doświetlenia hali produkcyjnej, charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną. Efektem tej wymiany był dwukrotny spadek poboru prądu i trzykrotny wzrost natężenia światła.

Zysk efektywności oświetlenia i niski pobór prądu jest możliwy

Pierwszym krokiem do spełnienia tej przesłanki jest wymiana starych, wyeksploatowanych świetlówek luminescencyjnych. W roli następcy świetnie sprawdzi się nowoczesna technologia LED, której instalacja zwróci się bardzo szybko, jednocześnie będąc ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem na halach produkcyjnych.

 

Etykiety finansowe: