Jak zostać samodzielnym księgowym?
Jak niezwykle poważnie i dumnie brzmi, kiedy, ktoś z kim mamy przyjemność rozmawiać, przedstawia się nam, jako samodzielny księgowy. Po tym krótkim sformułowaniu, przed oczyma mamy już pełen obraz osoby, z którą rozmawiamy. Od razu wydaje nam się, że mamy do czynienia z człowiekiem bardzo powściągliwym, zorganizowanym, poważnym i odpowiedzialnym. A to wszystko dlatego, że stanowisko to jest bardzo ważne i kluczowe dla finansów każdego przedsiębiorstwa.
Charakterystyka księgowego
Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne i wymagające wielu lat nauki. Nie wystarczy lubić ciągłe przesiadywanie przy biurku pośród sterty faktur i dokumentów, przeliczać, zarządzać i planować. Do tego trzeba mieć serce i powołanie, ale również sporo trzeba wiedzieć, aby wszystko ogarnąć i nie pogubić się wśród kolumn liczb i cyferek oraz trudnych, specyficznych pojęć ekonomicznych.
Odpowiedzialność, skrupulatność, samodyscyplina i bardzo dobra organizacja pracy – oto cechy, jakie powinna posiadać osoba chcąca wyszkolić się na samodzielnego księgowego. Poza tymi ważnymi zaletami jest również zdobycie odpowiednich umiejętności oraz wypracowanie dość długiego doświadczenia w wymarzonym zawodzie.
Profesjonalne kursy księgowości, zwykle ukończone zdobyciem certyfikatu, niejednokrotnie są bardzo cenione i dobrze widziane przez przyszłych przełożonych. Eksperci z tejże dziedziny uważają je wręcz za bardziej skuteczne w przyswajaniu sobie niezbędnej wiedzy z księgowości niż zwykłe szkolenia albo nawet studia. Coraz częściej prowadzi się je również przez Internet.
Mimo, że w naszym kraju nie ma oficjalnych, odgórnie zatwierdzonych przepisów, które mówią na temat wymagań stawianym przyszłym księgowym, jednak pracodawcy, którzy stają przed wyborem kandydata na to wymagające stanowisko, stawiają wszystkim chętnym bardzo rygorystyczne warunki. Sprawdzają oni czy osoba pretendująca do tej pracy, rzeczywiści ukończyła wymaganą szkołę, czy posiada niezbędne certyfikaty, a także czy jej umiejętności są adekwatne do posiadanego doświadczenia.
Stanowisko samodzielnego księgowego, kojarzy się nam zazwyczaj z osobą niezwykle stonowaną, a także wyjątkowo nudną i ponurą, czasami wręcz przesłania nam to obraz samego człowieka, którego do tej pory znaliśmy.
Księgowość od podstaw
Wielu osobom wydaje się, że wszyscy zajmujący się księgowością i jej elementami to zwykli ponuracy, ludzie sztywni i nie widzący nic poza cyferkami, liczbami i fakturami. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że z tym niezwykle skomplikowanym pojęciem mają do czynienia na co dzień i sami się nim zajmują w pracy lub w domu – sami są nudnymi księgowymi.
Również chcąc założyć własną firmę należy wcześniej zorientować się z podstawowymi zasadami, jakimi rządzi się księgowość i rachunkowość, a także podjąć bardzo ważna decyzję, czy zaryzykujemy i sami zajmiemy się poprowadzeniem finansów przedsiębiorstwa, czy jednak zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnego księgowego.
Jeżeli jednak zadecydujemy, że zarządzanie finansami oraz różnego typu rozliczenia, a przede wszystkim dokumentację będziemy prowadzić sami, najpierw musimy zafundować sobie krótkie szkolenie z tematyki księgowości. Różnego typu informacje na temat prowadzenia tego typu dokumentacji znajdują się w książkach, pismach tematycznych, a także na stronach internetowych. Zazwyczaj wytłumaczone jest to w ten sposób, że każdy, nawet najbardziej oporny na księgowość uczeń, potrafi zrozumieć i wprowadzić w życie podstawowe sposoby prowadzenia dokumentacji księgowej. Aby lepiej zrozumieć tę tematykę, najpierw należy zapoznać się z jej podstawami oraz zjawiskami i pojęciami, które ją charakteryzują. Bardzo ważne jest także nauczyć się odróżniać pojęcie księgowości od rachunkowości.
Ponieważ księgowość stanowi jedynie element składowy rachunkowości i polega na rejestrowaniu w ujęciu ilościowym albo pieniężnym, odpowiednio opisanych w formie dokumentu zdarzeń powstających w gospodarce, powodujących zmiany pojawiające się w majątku danej jednostki gospodarczej, a także źródłach, z których owe zdarzenia pochodzą – przedstawia sprawą firma Meritum.
Wyróżnia się różne techniki dokonywania zapisów w księgowości – ręczna, maszynowa oraz komputerowa. Pierwsza z nich jest tradycyjna, a druga stanowi nowoczesny system. W technice ręcznej wyróżnia się trzy formy: tabelaryczną, przebitkową i rejestrową. Wybór każdej z technik i form zależy głównie od metody, jaką chcemy prowadzić dokumentację księgową oraz wielkości jednostki gospodarczej, jakiej ta księgowość ma dotyczyć.
Źródło informacji w cytacie – biuro rachunkowe Meritum [www.meritumksiegowa.pl]