Menu

Jak zostać farmaceutą?

Rozpoczęcie pracy w zawodzie farmaceuty wcale nie jest takie proste. Okazuje się, że przyszły farmaceuta musi posiadać fachową wiedzę uzyskaną podczas studiów, a także doświadczenie nabyte podczas praktyk i staży.

Warto również pamiętać, że aby zostać zatrudnionym na stanowisku farmaceuty należy posiadać niezbędne uprawnienia. Co zatem należy zrobić, aby zostać farmaceutą?

Praca farmaceuty kojarzy się niemal wszystkim z rolą osoby, która sprzedaje lekarstwa w aptece. W praktyce farmaceuta oprócz realizacji recept i wyjaśniania pacjentom w jaki sposób należy przyjmować lekarstwa, zajmuje się wieloma innymi sprawami, do których potrzebuje wiedzy uzyskanej podczas studiów.

Co dokładnie należy do obowiązków farmaceuty? Jakie umiejętności należy zdobyć, aby uzyskać uprawnienia do pracy w tym zawodzie?

Kim tak naprawdę jest farmaceuta?

Zawód farmaceuty najczęściej kojarzy nam się z pracą w aptece. Sprzedaż leków czy udzielanie pomocy i rad w wyborze odpowiednich suplementów to nie wszystko, co robi farmaceuta.

Osoba, która ukończyła odpowiednie studia może oprócz apteki pracować przy tworzeniu leków w laboratoriach farmaceutycznych, badać składy leków i ich działanie na organizm człowieka, a także wytwarzać specjalistyczne preparaty przepisywane przez lekarzy. Dodatkowo uprawnienia zawodowe farmaceuty umożliwiają mu pracę w firmach kosmetycznych czy hurtowniach leków.

Praca farmaceuty będzie zatem różniła się od pracy technika farmacji, do którego obowiązków należy przede wszystkim obsługa klientów w aptece. Co należy zrobić, aby zostać farmaceutą?

dawki leków

Jak zostać farmaceutą?

Warunkiem koniecznym do tego, aby zostać farmaceutą jest ukończenie pięcioletnich studiów na kierunku farmacji. Bez uzyskania dyplomu magistra farmacji, a co się z tym wiąże niezbędnej wiedzy, nie ma możliwości starania się o zatrudnienie w tym zawodzie.

Podczas studiów przyszli absolwenci poznają wszystkie informacje z zakresu chemii i biologii, a także anatomii człowieka, jego psychologii czy nawet socjologii. Studia farmaceutyczne obejmują również takie kierunki jak farmakoterapia, toksykologia oraz prawo farmaceutyczne.

Po uzyskaniu dyplomu magistra farmacji, każdy absolwent zobowiązany jest do odbycia półrocznej praktyki zawodowej w aptece ogólnodostępnej bądź szpitalnej. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu praktyk, możliwe jest uzyskanie zgody do wykonywania pracy.

Aby uzyskać możliwość zatrudnienia w roli farmaceuty, niezależnie od tego czy wiążemy swoją przyszłość z pracą w aptece czy laboratorium farmaceutycznym, istotne będzie otrzymanie prawa do wykonywania zawodu. Odpowiedni wniosek o wydanie prawa do wykonywania zawodu należy złożyć do Naczelnej Izby Aptekarskiej wraz z wymaganymi dokumentami.

We wniosku powinno znaleźć się orzeczenie lekarskie dotyczące aktualnego stanu zdrowia, jak i potwierdzenie odbycia sześciomiesięcznej praktyki w aptece. Dopiero po uzyskaniu zgody, absolwent farmacji zostaje wpisany do rejestru farmaceutów i otrzymuje pozwolenie do rozpoczęcia pracy.

Konkretna wiedza, a także zdobyte podczas praktyk i staży doświadczenie pozwalają na rozpoczęcie pracy zarówno w aptece, jak i korporacjach farmaceutycznych. Nic zatem dziwnego, że na taką ścieżkę kariery, pomimo początkowych trudności, decyduje się coraz więcej osób.

apteka

Zawód farmaceuty a wymogi prawne

Jak w każdym zawodzie, również praca farmaceuty związana jest z przestrzeganiem konkretnych wymogów prawnych. Nieprzestrzeganie prawa farmaceutycznego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – w tym przede wszystkim utratą prawa do wykonywania zawodu. Dlatego w razie problemów prawnych warto zgłosić się do kancelarii zajmującej się prawem farmaceutycznym.

Pomoc doświadczonych adwokatów umożliwi rozwiązanie problemów związanych z uzyskaniem zgody na wykonywanie zawodu czy innymi, kluczowymi dla tego zawodu kwestiami. Kancelaria prawa farmaceutycznego specjalizuje się w doradztwie dotyczącym wytwarzania produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Dodatkowo w zakresie ich obowiązków leży przygotowywanie różnego rodzaju umów o uzyskanie niezbędnych zezwoleń, przeprowadzanie badań klinicznych czy rejestracji leków.

Profesjonalna pomoc kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie farmaceutycznym obejmuje także analizę procedur, a także wsparcie w dopuszczaniu produktów leczniczych do obrotu – w tym negocjacje i przygotowywanie umów dystrybucyjnych. Adwokat zajmujący się prawem farmaceutycznym będzie także pomocny podczas analizy wymagań dotyczących prowadzenia hurtowni farmaceutycznych lub apteki.