Menu

Jak przygotować się do audytu bezpieczeństwa informatycznego?

Obecnie komputery i Internet stały się nieodłączną częścią większości różnych dziedzin gospodarki oraz innych obszarów działalności i życia człowieka. Pozwoliło to znacząco zwiększyć wydajność pracy, zautomatyzować wiele procesów i dodatkowo ułatwić większość czynności. 

Jednak to rozwiązanie oprócz tak wielu zalet ma również wady. Jedną z nich jest to, że wszelkie dane zgromadzone na serwerach, wymagają odpowiedniej ochrony i zarządzania nimi, aby były one bezpieczne i nie dostały się w niepowołane ręce. 

Z tego względu tak istotną sprawą jest dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa informatycznego w swojej firmie, po to, aby chronić dostęp do zasobów różnych informacji i danych przed nieuprawnionymi osobami lub też utratą danych w wyniku różnego rodzaju sytuacji. 

Jakie firmy muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo systemów informatycznych?

Bezpieczeństwo jest dla ludzi jedną z najważniejszych kwestii. Warto więc pamiętać o tym, że dane, jakie gromadzimy na komputerach i serwerach, również wymagają odpowiedniej ochrony, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Na tę kwestię szczególną uwagę powinny zwrócić firmy, które posiadają ważne i poufne dane. 

Do takich firm należą niewątpliwie przedsiębiorstwa działające w branży IT, w bankowości, lub takie, które zajmują się zarządzaniem zasobami ludzkimi i są w posiadaniu wielu ważnych danych osobowych, które podlegają ścisłej ochronie. Przedsiębiorstwa te przechowują nie tylko poufne dane osobowe, ale także informacje na temat różnych transakcji czy rachunków bankowych. To sprawia, że dostanie się tych informacji w ręce nieuprawnionych osób np. hakerów, mogłoby wiązać się bardzo poważnymi konsekwencjami zarówno dla firmy, jak i dla osób korzystających z jej usług. 

Szczególnie branża finansowa jest mocno zagrożona, ponieważ w grę wchodzą tutaj realne pieniądze, które mogą być celem wielu cyberprzestępców. Z tego względu bezpieczeństwo systemów informatycznych w tym przypadku jest tak bardzo istotne. 

Warto także pamiętać, że pracownicy, którzy część swoich obowiązków wypełniają poprzez pracę zdalną, są najbardziej narażeni na ataki ze strony hakerów, dlatego każdy pracodawca powinien zadbać także o to, aby odpowiednio zabezpieczyć komputery takich pracowników, w celu zmniejszenia ryzyka ataku hackerskiego, czy też wprowadzenia wirusa do serwera.  

Dlaczego firmy powinny przechodzić regularne audyty w zakresie bezpieczeństwa informatycznego?

Odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych w firmie to nie łatwe zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Z tego względu każda firma, która chce zwiększyć bezpieczeństwo swoich firmowych systemów informatycznych, powinna zacząć od przeprowadzenia profesjonalnego audytu w zakresie bezpieczeństwa informatycznego zgodnego z ISO 27001

Audyt ten pozwoli określić stopień bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej w firmie i wskazać wszelkie słabe punkty, jakie posiada aktualny system zabezpieczeń. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje informacje i instrukcje, które pozwolą mu znacząco zwiększyć bezpieczeństwo systemów informatycznych w firmie i tym samym uniknąć różnego rodzaju problemów. 

Audyt jest niezbędny w przypadku, gdy firma planuje ulepszenie zabezpieczeń informatycznych, ale jest to także usługa, z której takie firmy powinny korzystać regularnie. Dzięki regularnym kontrolom można wykryć luki w zabezpieczeniach informatycznych i szybko im zaradzić, zanim znajdą je hakerzy lub różnego rodzaju szkodliwe oprogramowanie. 

W jaki sposób lepiej przygotować się do audytu bezpieczeństwa informatycznego?

Audyt bezpieczeństwa informatycznego przeprowadzany jest w celu skontrolowania i ocenienia bezpieczeństwa systemów informatycznych w danym przedsiębiorstwie. Jeśli wszelkie wymagania zgodnie z ISO 27001 zostaną spełnione, to dane przedsiębiorstw otrzymuje certyfikat międzynarodowy, który potwierdza skuteczność podejmowanych przez daną firmę działań w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. 

W celu uzyskania jak najlepszej oceny warto odpowiednio przygotować się do audytu. W tym celu trzeba zadbać o oprogramowanie, sprzęt i bezpieczeństwo informacji w firmie, ponieważ te elementy są najbardziej brane pod uwagę podczas audytu. Jeśli przedsiębiorstwo uzyska pozytywny wynik audytu, to może być pewne, że stosowanie przez nie zabezpieczenia działają sprawie, a przechowywane informacje i dane osobowe są bezpieczna. Wpływa to bardzo pozytywnie na zaufanie klientów, którzy korzystają z usług danej firmy i przyciąga kolejnych, dlatego warto zadbać o kwestie bezpieczeństwa informatycznego w firmie.