Menu

Jak prawidłowo sporządzić kosztorys budowlany?

Budowa zawsze pociąga za sobą spore koszty. Dlatego sporządzenie kosztorysu jest bardzo ważne, pozwala inwestorowi przygotować się do tej inwestycji i zdać sobie sprawę, na jakie koszty się naraża. Dzięki temu można dokładnie zapoznać się z tym, na jakie koszty trzeba będzie zwrócić uwagę. Nie jest łatwe szacowanie kosztów inwestycji.

Przemyślany kosztorys budowlany to źródło sukcesu

Ona jest zawsze wieloetapowa, zróżnicowana, te koszty zależą od rozmaitych czynników. Dlatego tutaj koniecznością jest dobre sporządzanie takich kosztorysów, by były one faktycznie przemyślane i dokładnie oszacowane. To może być na pewno dobrym wyborem, jeśli się okaże, ze te wszystkie kwestie zostaną dopilnowane, dlatego tutaj z cała pewnością bardzo liczą się te właśnie warunki, na jakich sporządzane są te kosztorysy. Kosztorysowanie jest więc bardzo trudną i skomplikowaną sztuką, a dopełnienia wszystkich wymaganych warunków z pewnością nie będzie takie łatwe, powinno korzystać się z pomocy specjalistów, jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy sporządzimy kosztorys poprawnie. Stąd konieczność zadbania o to, by to zadanie powierzyć faktycznie takiej firmie czy takiemu kosztorysantowi, który ma duże doświadczenie i wie jak korzystać z dostępnych na rynku narzędzi, które ułatwiają sporządzanie kosztorysów z prawdziwego zdarzenia. Takie możliwości nie są takie łatwe do dopełnienia więc warto mieć to także na względzie. Tym samym z pewnością uda się dobrze to wszystko sobie oszacować i zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dopilnowanie wszystkich tych czynników, na jakie zwraca się uwagę tutaj, jeśli chodzi zawsze o te poszczególne koszty. Na pewno bardzo ważne jest, by umieć dokładnie i w miarę poprawnie te koszty szacować. Ale inwestor musi sobie zawsze zdawać sprawę z tego, że tak dokładnie nigdy się tego nie uda dopełnić.

Kosztorysowanie dla budowy

Nie możesz popełnić dużych błędów w kosztorysie

Zawsze jest ryzyko błędu, gdyż ten margines błędu przy kosztorysowaniu może być dość duży. Dlatego tutaj z pewnością nie można sobie na to pozwolić, by tak na sto procent w ten kosztorys wierzyć. To zawsze będą tylko koszty szacunkowe, które mogą ulegać przeobrażeniom. Specyfika branży budowlanej polega właśnie na jej wielowymiarowości, stad wynikają więc potem pomyłki oraz błędy dotyczące tych wyliczeń. Nie można więc tutaj tak na sto procent w to wszystko wierzyć i ufać, że faktycznie uda się tutaj jak najdokładniej takie koszty zawsze szacować i wierzyć, ze będą one dobrze określone i będzie można dzięki temu liczyć na to, że taka inwestycja faktycznie będzie tyle dokładnie kosztować, ile na początku w kosztorysie zakładano. Szczególnie w przypadku kosztorysów ofertowych, przygotowanych pod kątem przetargu, potem wychodzą takie nieścisłości, koszty bywają naginane, niedoszacowane. To może potem poradzić do różnych pomyłek i opóźnień, czasem jest tak, że firma która taki przetarg wygra, potem musi się przyznać do błędu i porażki, nierzadko zaś ogłosić upadłość, bo aby sprostać kosztom inwestycji musiałaby dopłacać do tego interesu, co jest przecież nierealne. Dlatego te wszystkie wymogi nie zawsze muszą zostać spełnione i to może się potem zmieniać, więc z pewnością nie będzie to takie łatwe.