Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy warto zakładać panele?
Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających skutecznego, opłacalnego i ekologicznego sposobu na produkcję darmowej energii elektrycznej na własny użytek. Instalacje tego typu użytkowane są przez sporą ilość osób, a liczba ich użytkowników z roku na rok rośnie. Jest to szczególnie popularne wśród osób mieszkających w domach prywatnych, jednak warto pamiętać, że nawet mieszkańcy budynków wielorodzinnych mają możliwości inwestycji w tego typu rozwiązanie. W tym celu można zamontować panele np. na balkonie. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy jest to legalne, jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc to zrobić, jak wygląda montaż paneli na balkonie, czy możliwe jest uzyskanie dotacji na taką inwestycję oraz, czy jest to opłacalne rozwiązanie?
Czy można zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie?
Fotowoltaika to rozwiązanie, które zazwyczaj kojarzy się z dużymi instalacjami montowanymi na dachu domów, różnych firm lub też przy pomocy specjalnych konstrukcji na ziemi. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, ponieważ panele fotowoltaiczne można zamontować również na balkonie. Oznacza to, że mieszkańcy bloków mieszkalnych, kamienic, różnych apartamentów i innych tego typu lokali w zabudowie wielorodzinnej mogą sobie pozwolić na taką inwestycję. Warto jednak wiedzieć, jakie są zalety i wady tego rozwiązania oraz kiedy montaż paneli na balkonie jest możliwy.
Dlaczego montaż paneli na balkonie to mało popularne rozwiązanie?
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie mimo tego, że bardzo często jest możliwy, to nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Jest to spowodowane częściowo tym, że wiele osób nie wie o takiej możliwości, a oprócz tego jest to także rozwiązanie, które nie zapewnia tak wysokiej opłacalności, jak montaż pełnowymiarowej instalacji fotowoltaicznej np. na dachu domu. Chcąc zmniejszyć rachunki za prąd i pozyskiwać energię z ekologicznego źródła, taka inwestycja może być jednak znakomitym rozwiązaniem.
Jakie wymagania i formalności należy spełnić, aby móc zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?
Chcąc zainwestować w fotowoltaikę i zamontować panele na balkonie, trzeba jednak spełnić kilka ważnych wymagań, aby było to możliwe i w pełni bezpieczne. Zewnętrzne elementy balkonu traktowane są zazwyczaj jako część wspólna budynku. Z tego też względu chcąc zamontować w tym miejscu panele, konieczne jest uzyskanie zgodny od wspólnoty mieszkaniowej i właściciela danego budynku. Instalacje montowane na balkonach zazwyczaj mają niedużą moc, co oznacza, że jedynym wymaganiem jest zgoda od mieszkańców i właściciela, natomiast inne specjalne pozwolenia nie są wymagane.
Czy montaż instalacji fotowoltaicznej na balkonie jest skomplikowany?
Montaż fotowoltaiki na balkonie z racji łatwego dostępu i niewielkiej mocy instalacji jest zazwyczaj bardzo prosty i bezproblemowy. Należy jednak pamiętać, że tym zadaniem powinna zając się profesjonalna firma, która posiada niezbędne certyfikaty i doświadczenie. Dzięki temu mamy gwarancję, że instalacja zostanie zamontowana w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Samodzielny montaż instalacji nie jest zalecany, a często jest nawet nielegalny, ponieważ może to stwarzać pewne zagrożenia, również dla innych mieszkańców budynku.
Dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych w bloku
Chcąc zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie w bloku, niestety nie możemy skorzystać z dotacji, które oferują takie programy jak np. Mój Prąd, ponieważ są one przeznaczone do znacznie większych instalacji. Mieszkańcy bloków mogą jednak korzystać z różnego rodzaju kredytów na tego typu inwestycję. Mówi się jednak coraz więcej o różnego rodzaju wsparciu osób, które zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę w swoim mieszkaniu. Jest więc szansa, że w niedalekiej przyszłości powstaną programy, które będą oferować wsparcie dla takich inwestorów.
Czym montowanie instalacji fotowoltaicznej na balkonie to opłacalne rozwiązanie?
Panele fotowoltaiczne w Legnicy na balkonie to rozwiązanie, które niewątpliwie będzie minimalizowało wydatki, jakie ponoszą mieszkańcy w związku z zakupem energii elektrycznej. Nie jest to jednak tak wydajny system, jak pełnowymiarowa instalacja montowana np. w domach jednorodzinnych. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obecnych cenach prądu, które stale rosną, każde dodatkowe źródło energii elektrycznej będzie opłacalne.