Menu

Co to jest zwrot podatku, na czym polega i czy trzeba go wykonać?

Coroczne rozliczenie zarobionych pieniędzy trzeba wykonać, niezależnie od tego, czy pracujesz w kraju, czy za granicą. Osoby, które pracują za granicami kraju, muszą czasami postarać się o zwrot należnego podatku, jeśli został on nadpłacony względem tego, co trzeba było rozliczyć. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest zwrot podatku, jak go zrobić i o czym nie zapomnieć. Dzięki temu wszystkie formalności staną się łatwiejsze.

Zwrot podatku

Odzyskaj podatek z zagranicyPodatek z zagranicy i to, jak go rozliczyć, stanowi istotną formalność z tego względu, że dzięki niej jesteś w stanie otrzymać należne Ci pieniądze. Niezależnie od tego, przez jaki okres pracujesz w danym miejscu, znaczenie ma każdy zarobek i potwierdzające go dokumenty. Na początku warto wiedzieć, że wartość nadpłaty jest zależna od wysokości zarobionych pieniędzy. Jeśli Twoje zarobki nie przekraczały kwoty wolnej od podatku, jego zwrot będzie mniejszy niż w przypadku wynagrodzeń większych niż ta kwota. Podsumowując, zwrot podatku to kwota, którą nadpłacasz w czasie rozliczania podatku i która powinna być Ci wówczas zwrócona.

Jak działa zwrot podatku?

Rozliczenie podatku i jego zwrot są formalnościami obowiązkowymi, a niewypełnienie tego obowiązku może skutkować problemami. Dlatego pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi kartę podatkową P45 lub P60, na której znajdują się informacje na temat zarobków i składek oraz podatków płaconych na rzecz tego pracownika. Ten z kolei ma obowiązek wykorzystać te informacje do rozliczenia się z miejscowym urzędem skarbowym. Warto wiedzieć, że w poszczególnych państwach przepisy dotyczące podatków mogą być bardzo różne. Na przykład, w Wielkiej Brytanii możesz ubiegać się o zwrot podatku do pięciu lat po danym terminie.

Jeśli chcesz wyliczyć zaległy zwrot z podatku samemu, możesz to zrobić na podstawie dokumentów, które Twój pracodawca lub pracodawcy przekazali Ci oraz z pomocą odpowiedniego kalkulatora dostępnego w internecie. Następnie musisz zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego w danym kraju, który sprawdzi dane, które im dostarczysz i wówczas zwróci nadpłatę. Odzyskaj podatek z zagranicy, bo jest to suma, która należy Ci się według przepisów i nie są to drobne pieniądze. Biorąc pod uwagę przelicznik walut, mogą to być sumy wahające się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, w zależności od zarobków.

Odzyskaj podatek z zagranicy z Tax-Pol

Odzyskaj podatek z zagranicy razem z firmą Tax-Pol z Wrocławia.

Profesjonalne rozliczenia

Dobrze jest wiedzieć, że jeśli nie lubisz załatwiać takich formalności jak rozliczanie podatku, lub najzwyczajniej nie masz na to czasu, jak najbardziej możesz to zlecić specjalistom. Na rynku działa wiele firm zajmujących się podatkami, które specjalizują się również w rozliczaniu podatków z zagranicy. W ten sposób przekazujesz swoje dane w fachowe ręce i wystarczy tylko czekać na rozwiązanie całej sprawy. Specjalista będzie potrzebował wszystkich dokumentów dotyczących Twoich zarobków, o których była mowa wcześniej, dlatego pamiętaj, aby wszystkie te dokumenty zawsze zachowywać. Jeśli nie masz kart podatkowych, przyda się wyciąg z wypłaty, na którym są potrzebne wyliczenia.

Proces ten może zająć nawet kilka miesięcy, ale warto poczekać, ponieważ formalności zostaną fachowo załatwione, Ty nie musisz stresować się tym, czy wszystko uzupełniłeś we właściwym miejscu, a należne Ci pieniądze zostaną Ci zwrócone. Warto korzystać z usług tych firm również dlatego, że są one na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, dlatego masz gwarancję, że firma zastosuje się do nowych reguł i dopilnuje, aby Twoja sprawa została odpowiednio załatwiona.

 


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z Belgii
zwrot podatku Niemcy
Anglia zwrot podatku
Firmy, które rozliczają podatek z Belgii w dolnośląskim. 5 firm z Wrocławia, które rozliczają podatek z Niemiec Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku z Anglii?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu