Menu

Będąc zatrudnionym w Polsce, ale pracując w Niemczech mogę się rozliczać w Niemczech?

zwrot podatków z niemiecChoć wielka emigracja z Polski znacznie zwolniła tempo, to nadal wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą we, innym zależy na zdobywaniu ciekawego doświadczenia oraz poszerzania. Jedni chcą lepiej zarabiać i mieć lepsze świadczenia poza płaco swojej wiedzy i umiejętności. Bez względu na to, dlaczego zdecydowałeś się na wyjazd do pracy do Niemiec, musisz pamiętać o odpowiednim rozliczeniu podatku. Jedną z podstawowych kwestii jest to, czy musisz rozliczać się w Niemczech, czy w Polsce. Którą opcję wybrać i dlaczego? Czy miejsce rozliczenia jest uregulowane przez prawo, a niedopełnienie formalności w tym zakresie może grozić karą pieniężną? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Czy zawsze musisz rozliczać się i w Niemczech, i w Polsce?

Każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej ma obowiązek rozliczać się z uzyskanych przychodów w swoim kraju. Nawet jeśli pracujesz sezonowo lub stale za granicą, na przykład w Niemczech, to Twoim obowiązkiem jest rozliczyć swoje przychody z Polskim Urzędem Skarbowym, do którego przynależysz. W takiej sytuacji należy dostarczyć w wyznaczonym terminie przez urząd skarbowy wszelkie potrzebne dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach oraz dowody poniesionych kosztów wynikających z podjętej pracy oraz oczywiście odpowiedni rodzaj zeznania podatkowego PIT wypełniony zgodnie z prawdą. Od 2018 roku możliwe jest składanie zeznań podatkowych w Polsce za pośrednictwem platformy internetowej stworzonej na potrzeby Ministerstwa Finansów.

Rozliczanie podatków w Polsce jest o wiele prostsze i można dokonać go z dowolnego miejsca, bez konieczności wypełniania wielu formularzy czy rozliczania osobno każdego zeznania podatkowe z różnych stosunków pracy oraz od różnych pracodawców. Jest to sposób na zaoszczędzenie czasu. Jednakże osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznego rozliczenia, mogą nadal zrobić to w sposób tradycyjny.

Poza rozliczeniem w Polsce niektóre osoby pracujące w Niemczech są zobowiązane do złożenia swojego zeznania podatkowego również w niemieckim urzędzie skarbowym. Obowiązek rozliczania się w Niemczech mają osoby, które przekroczyły stopę wolną od podatku w skali roku lub pracowały w Niemczech dłużej niż pół roku, czyli minimum 183 dni. Ponadto konieczność rozliczania swojego podatku dochodowego w Niemczech obejmuje również osoby, które pobierają jakiekolwiek świadczenia socjalne od państwa Niemieckiego.

Taki obowiązek mają również osoby, które były zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy, a także Ci, którzy wzięli w danym roku podatkowym rozwód, żyją w niesformalizowanym związku i wychowują z partnerem dziecko oraz Ci, którzy otrzymali niestandardowe wynagrodzenie np. w formie odprawy, a także osoby, którym urząd skarbowy dopisał kwotę wolną od podatku ze względu na dojazdy do pracy lub inne koszty ponoszone ze względu na zatrudnienie.

rozliczenie podatku z niemiec w polsce

Zaufaj specjalistom, czyli jak nie pogubić się w podatkach

Dokonywanie rozliczenia podatków wielu osobom spędza sen z powiek. W przypadku konieczności rozliczania się zarówno w Polsce, jak i za granicą sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, a co za tym idzie ryzyko popełnienia błędu, jest znacznie większe. Aby tego uniknąć i nie ryzykować, że któryś z urzędów skarbowych zacznie naliczać Ci kary, to warto, abyś zdecydował się na profesjonalne wsparcie fachowej firmy zajmującej się uzyskaniem zwrotu podatku z zagranicy oraz rozliczaniem podatków dochodowych w Niemczech i nie tylko.

Wsparcie specjalistów z doświadczeniem na pewno pomoże Ci uzyskać odpowiedni zwrot podatku z Niemiec oraz pozwoli Ci na poprawne rozliczenie wszystkich kwestii. Fachowcy z profesjonalnej firmy tego typu zajmą się za Ciebie dopilnowaniem formalności i terminów, dzięki czemu na pewno zaoszczędzisz sobie sporo stresu oraz cennego czasu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i opłacalne, które umożliwi Ci bezproblemowe uzyskanie zwrotu podatku z zagranicy.